Biznes"Zdrowe życie" nową inteligentną specjalizacją Warmii i Mazur

„Zdrowe życie” nową inteligentną specjalizacją Warmii i Mazur

-

- Reklama -Portal Informacyjny | Ostróda i okolice - Reklama

REGION. Czwartą inteligentną specjalizacją regionu będzie „Zdrowe życie” – taką decyzję 29 sierpnia 2022 roku podjął zarząd województwa warmińsko-mazurskiego.

Czwartą specjalizacją województwa warmińsko-mazurskiego będzie „Zdrowe życie” / Fot. Biuro Prasowe UMWW-M

W poprzednich latach województwo warmińsko-mazurskie na swoje inteligentne specjalizacje, które stymulują rozwój regionu, wybrało dziedziny już dobrze tu ugruntowane i wynikające z walorów krajobrazowych regionu – to ekonomia wody, drewno i meblarstwo oraz żywność wysokiej jakości.

W 2013 roku obraną strategię rozwoju społeczno-gospodarczego województwa warmińsko-mazurskiego do roku 2025 zatwierdził samorząd województwa i była to odpowiedź na zalecenia Komisji Europejskiej. Według nich każdy region Unii Europejskiej powinien określić obszary badawczo-rozwojowe i innowacyjne, w których ma szansę być liderem w kraju i za granicą. W lutym 2020 roku sejmik województwa uchwalił natomiast strategię rozwoju województwa do 2030 roku.

Posiadanie wybranych inteligentnych specjalizacji było warunkiem uruchomienia unijnego wsparcia na badania, rozwój i innowacje. Z puli środków w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 Warmia i Mazury pozyskały 1,7 mld euro.

– Trzy poprzednie nasze inteligentne specjalizacje sprawdziły się bardzo dobrze – powiedział podczas konferencji prasowej Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa. – Ponad 90 procent działań związanych z innowacyjnością zostało wypełnionych. Liczymy, że z czwartą specjalizacją będzie podobnie, bo jest ona częścią procesu przedsiębiorczego odkrywania, który służy ciągłemu poszukiwaniu innowacyjnych przewag konkurencyjnych regionu. Czwarta inteligentna specjalizacja idealnie wpisuje się w specyfikę naszego województwa. Co więcej, będzie miała uprzywilejowaną pozycję w pozyskiwaniu unijnego wsparcia. To nie jest tak, że przyjmowaliśmy ją tylko ze względu na nasze przyrodnicze walory, bowiem musiał być również spełniony warunek rozwoju sfery gospodarczej.

Czwartą specjalizacją województwa warmińsko-mazurskiego będzie „Zdrowe Życie“. Podstawą jej przyjęcia jest wyjątkowy potencjał nieskażonego środowiska Warmii i Mazur i działające w regionie unikalne podmioty gospodarcze rozwijające się w sektorze związanym z usługami medycznymi i okołomedycznymi.

Zgodnie z założeniami projektu dziedziny wpisujące się w obszar zdrowe życie obejmują:

  • usługi medyczne, uzdrowiskowe, opiekuńcze, rehabilitacyjne i fizjoterapeutyczne oraz senioralne,
  • telemedycynę,
  • profilaktykę zdrowia,
  • produkcję sprzętu medycznego,
  • produkcję farmaceutyków,
  • biotechnologię,
  • inżynierię medyczną i materiałową na potrzeby medyczne i około medyczne,
  • technologie ICT na potrzeby medyczne,
  • produkty i usługi związane z profilaktyką zdrowotną,
  • produkty i usługi związane z ochroną środowiska na rzecz zdrowego życia człowieka.

– Proces powstawania nowej specjalizacji składa się z kilku etapów zauważył Marcin Kuchciński, wicemarszałek województwa. – Przede wszystkim to przedsiębiorcy muszą dać sygnał, że taka specjalizacja powinna zaistnieć. W przypadku „Zdrowego życia” musiała powstać diagnoza, w której zawarto informacje o atutach regionu czy wymiernych efektach. Następnie powstał system rekomendacji.

Wśród czynników, które szczególnie sprzyjają rozwojowi sektora można wskazać komplementarność z istniejącymi inteligentnymi specjalizacjami, czynniki środowiskowe, położenie geograficzne, ruch turystyczny i rozpoznawalność regionu.

– W porównaniu do innych regionów przedstawiamy zdecydowanie wyższy poziom środowiskowy – podkreśliła Jolanta Piotrowska, członek zarządu województwa. – Nasza baza składa się z ok. 40 tys. miejsc noclegowych i 200 obiektów hotelowych o różnym standardzie. Jest w pełni wykorzystywana w sezonie letnim, jednak poza tym sezonem przyjeżdża zdecydowanie mniej gości. Istniejąca baza i dodatkowe usługi zdrowotne to idealne połączenie, dlatego „Zdrowe życie” to szansa na rozwój turystyki w tych mniej popularnych miesiącach.

– Chciałabym, żeby działania związane z rozwojem specjalizacji „Zdrowe życie” były prowadzone w każdym zakątku naszego województwa – dodaje Sylwia Jaskulska, członek zarządu. – I były dostosowane do potrzeb kobiet przede wszystkim z wiejskich obszarów, m.in. w programach profilaktyki raka szyjki macicy czy raka piersi. By miały na miejscu możliwość przeprowadzenia odpowiednich badań czy leczenia.

W niedługim czasie w województwie warmińsko-mazurskim może powstać kolejna inteligentna specjalizacja. – Trwają obecnie analizy, by powołać specjalizację, która bardzo dobrze u nas funkcjonuje od wielu lat i znana jest nie tylko w Polsce, ale też w Europie czy na świecie – dodaje marszałek Brzezin. – Chodzi o branżę IT, która związana jest z czwartą rewolucją przemysłową i jednocześnie stanowi prężny sektor gospodarczy przy poszanowaniu czystości środowiska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze posty

Ostródzianie zdobyli pierwszy punkt, Sokół bezbramkowo zremisował z rezerwami Legii

Do czterech razy sztuka. Trzecioligowcy ostródzkiego Sokoła dopiero w czwartym wiosennym meczu pierwszy raz zapunktowali. Na Legia Trauning Center zespół z Ostródy wywalczył remis 0:0.

W Samborowie czeka nagroda na rekordzistę trasy 2. biegu „W samo południe”

211 biegaczy zapisanych na liście startowej. Rekord frekwencji już pobity. Zatem czekamy na nowy rekord trasy podczas 2. biegu "W samo południe" wokół Samborowa. Start o godzinie 12.

Zapraszamy na dwa dni Kiermaszu Wielkanocnego pod Morąski Dom Kultury

Dwa dni z jajami, zajączkami, babkami, potrawami i ozdobami wielkanocnymi oraz rękodziełem. To podczas Kiermaszu Wielkanocnego pod MDK w Morągu. Zapraszamy w sobotę 1 kwietnia i w piątek 7 kwietnia.

Strażacy z Łukty ruszyli na pomoc krowie, która nie mogła wydostać się z rzeki

Niewielka rzeka, w niej niemała krowa i strażacy mieli zajęcie. Pracowity piątkowy wieczór mieli druhowie z OSP Łukta, których wezwano na pomoc bydlęciu, gdyż to nie mogło wyleźć z rzeczki.
- Reklama -Portal Informacyjny | Ostróda i okolice - Reklama

Ośmiu wspaniałych w powiecie, starosta nagrodził młodych wolontariuszy

Łączy ich wspólny mianownik, to bezinteresowna pomoc drugiemu człowiekowi. W starostwie powiatowym w Ostródzie przedstawiono i nagrodzono wolontariuszy "Ośmiu wspaniałych".

Wójt, marszałek i poseł podziękowali 41 sołtysom za ich codzienną robotę

Sołtysi są pierwszą instancją władzy samorządowej w terenie. W gminie Ostróda jest ich 41. Za to, że są i pracują na rzecz lokalnej społeczności podziękowali im przedstawiciele samorządu i parlamentu.

Musisz przeczytać

Ostródzianie zdobyli pierwszy punkt, Sokół bezbramkowo zremisował z rezerwami Legii

Do czterech razy sztuka. Trzecioligowcy ostródzkiego Sokoła dopiero w czwartym wiosennym meczu pierwszy raz zapunktowali. Na Legia Trauning Center zespół z Ostródy wywalczył remis 0:0.

W Samborowie czeka nagroda na rekordzistę trasy 2. biegu „W samo południe”

211 biegaczy zapisanych na liście startowej. Rekord frekwencji już pobity. Zatem czekamy na nowy rekord trasy podczas 2. biegu "W samo południe" wokół Samborowa. Start o godzinie 12.
- Reklama -

Może Ci się spodobaćPOWIĄZANE
Polecane dla Ciebie