Biznes"Zdrowe życie" nową inteligentną specjalizacją Warmii i Mazur

“Zdrowe życie” nową inteligentną specjalizacją Warmii i Mazur

-

- Reklama -

REGION. Czwartą inteligentną specjalizacją regionu będzie „Zdrowe życie” – taką decyzję 29 sierpnia 2022 roku podjął zarząd województwa warmińsko-mazurskiego.

Czwartą specjalizacją województwa warmińsko-mazurskiego będzie “Zdrowe życie” / Fot. Biuro Prasowe UMWW-M

W poprzednich latach województwo warmińsko-mazurskie na swoje inteligentne specjalizacje, które stymulują rozwój regionu, wybrało dziedziny już dobrze tu ugruntowane i wynikające z walorów krajobrazowych regionu – to ekonomia wody, drewno i meblarstwo oraz żywność wysokiej jakości.

W 2013 roku obraną strategię rozwoju społeczno-gospodarczego województwa warmińsko-mazurskiego do roku 2025 zatwierdził samorząd województwa i była to odpowiedź na zalecenia Komisji Europejskiej. Według nich każdy region Unii Europejskiej powinien określić obszary badawczo-rozwojowe i innowacyjne, w których ma szansę być liderem w kraju i za granicą. W lutym 2020 roku sejmik województwa uchwalił natomiast strategię rozwoju województwa do 2030 roku.

Posiadanie wybranych inteligentnych specjalizacji było warunkiem uruchomienia unijnego wsparcia na badania, rozwój i innowacje. Z puli środków w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 Warmia i Mazury pozyskały 1,7 mld euro.

– Trzy poprzednie nasze inteligentne specjalizacje sprawdziły się bardzo dobrze – powiedział podczas konferencji prasowej Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa. – Ponad 90 procent działań związanych z innowacyjnością zostało wypełnionych. Liczymy, że z czwartą specjalizacją będzie podobnie, bo jest ona częścią procesu przedsiębiorczego odkrywania, który służy ciągłemu poszukiwaniu innowacyjnych przewag konkurencyjnych regionu. Czwarta inteligentna specjalizacja idealnie wpisuje się w specyfikę naszego województwa. Co więcej, będzie miała uprzywilejowaną pozycję w pozyskiwaniu unijnego wsparcia. To nie jest tak, że przyjmowaliśmy ją tylko ze względu na nasze przyrodnicze walory, bowiem musiał być również spełniony warunek rozwoju sfery gospodarczej.

Czwartą specjalizacją województwa warmińsko-mazurskiego będzie „Zdrowe Życie“. Podstawą jej przyjęcia jest wyjątkowy potencjał nieskażonego środowiska Warmii i Mazur i działające w regionie unikalne podmioty gospodarcze rozwijające się w sektorze związanym z usługami medycznymi i okołomedycznymi.

Zgodnie z założeniami projektu dziedziny wpisujące się w obszar zdrowe życie obejmują:

  • usługi medyczne, uzdrowiskowe, opiekuńcze, rehabilitacyjne i fizjoterapeutyczne oraz senioralne,
  • telemedycynę,
  • profilaktykę zdrowia,
  • produkcję sprzętu medycznego,
  • produkcję farmaceutyków,
  • biotechnologię,
  • inżynierię medyczną i materiałową na potrzeby medyczne i około medyczne,
  • technologie ICT na potrzeby medyczne,
  • produkty i usługi związane z profilaktyką zdrowotną,
  • produkty i usługi związane z ochroną środowiska na rzecz zdrowego życia człowieka.

– Proces powstawania nowej specjalizacji składa się z kilku etapów zauważył Marcin Kuchciński, wicemarszałek województwa. – Przede wszystkim to przedsiębiorcy muszą dać sygnał, że taka specjalizacja powinna zaistnieć. W przypadku „Zdrowego życia” musiała powstać diagnoza, w której zawarto informacje o atutach regionu czy wymiernych efektach. Następnie powstał system rekomendacji.

Wśród czynników, które szczególnie sprzyjają rozwojowi sektora można wskazać komplementarność z istniejącymi inteligentnymi specjalizacjami, czynniki środowiskowe, położenie geograficzne, ruch turystyczny i rozpoznawalność regionu.

– W porównaniu do innych regionów przedstawiamy zdecydowanie wyższy poziom środowiskowy – podkreśliła Jolanta Piotrowska, członek zarządu województwa. – Nasza baza składa się z ok. 40 tys. miejsc noclegowych i 200 obiektów hotelowych o różnym standardzie. Jest w pełni wykorzystywana w sezonie letnim, jednak poza tym sezonem przyjeżdża zdecydowanie mniej gości. Istniejąca baza i dodatkowe usługi zdrowotne to idealne połączenie, dlatego „Zdrowe życie” to szansa na rozwój turystyki w tych mniej popularnych miesiącach.

– Chciałabym, żeby działania związane z rozwojem specjalizacji „Zdrowe życie” były prowadzone w każdym zakątku naszego województwa – dodaje Sylwia Jaskulska, członek zarządu. – I były dostosowane do potrzeb kobiet przede wszystkim z wiejskich obszarów, m.in. w programach profilaktyki raka szyjki macicy czy raka piersi. By miały na miejscu możliwość przeprowadzenia odpowiednich badań czy leczenia.

W niedługim czasie w województwie warmińsko-mazurskim może powstać kolejna inteligentna specjalizacja. – Trwają obecnie analizy, by powołać specjalizację, która bardzo dobrze u nas funkcjonuje od wielu lat i znana jest nie tylko w Polsce, ale też w Europie czy na świecie – dodaje marszałek Brzezin. – Chodzi o branżę IT, która związana jest z czwartą rewolucją przemysłową i jednocześnie stanowi prężny sektor gospodarczy przy poszanowaniu czystości środowiska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze posty

W niedzielę będzie Flaszka do zrobienia na Wzgórzach Dylewskich, początek o 13

GMINA OSTRÓDA. Stowarzyszenie Miłośników Wzgórz Dylewskich w niedzielne popołudnie zaprasza na Flaszkę. Tak nazwali wiosenne sprzątanie okolicy, gdzie wśród zebranych odpadów dominują butelki po różnych trunkach.

Uczniowie z gminnych szkół mają dużą wiedzę o szlaku i meandrującej Drwęcy

GMINA OSTRÓDA. Rzeka Drwęca u swoich źródeł zawija się i meandruje otaczając urokliwe okolice gminy Ostróda. Uczniowie z gminnych szkół mieli okazję wykazać się wiedzą podczas konkursu "Szlakiem Drwęcy".

Wirginia Ezeobi z SP Szyldak finalistką konkursu Akademii Wiedzy o Prawie

GMINA OSTRÓDA. W Warszawie odbył się finał krajowy ogólnopolskiego konkursu - Akademia Wiedzy o Prawie. Jedną z finalistek była uczennica Szkoły Podstawowej w Szyldaku Wirginia Ezeobi.

Nowoczesna księgarnia ubogaci wnętrze Muzeum Bitwy pod Grunwaldem

GMINA GRUNWALD. W Muzeum Bitwy pod Grunwaldem niezagospodarowana dotąd przestrzeń zostanie przekształcona w nowoczesną księgarnię. Będzie to miejsce spotkań miłośników historii, literatury i kultury.
- Reklama -Portal Informacyjny | Ostróda i okolice - Reklama

Kandydat z trybun dopingował kolegów z drużyny w meczu z Grunwaldem [FOTO]

TENIS STOŁOWY. Pojedynek Polkardu z Grunwaldem był wydarzeniem 23. kolejki spotkań ALTS w hali OCSiR. Zwycięzca mógł zrobić duży krok w kierunku drużynowego mistrzostwa Ostródy. Zrobili to pingpongiści Polkardu.

Młodzież nie wstydzi się pomagać, w gminnych szkołach wolontariusze są na TAK

GMINA OSTRÓDA. Do Szkoły Podstawowej w Lipowie przyjechali czołowi przedstawiciele wolontariatu. Tam wyłonieni zostali laureaci tegorocznej edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków "Ośmiu Wspaniałych".

Musisz przeczytać

W niedzielę będzie Flaszka do zrobienia na Wzgórzach Dylewskich, początek o 13

GMINA OSTRÓDA. Stowarzyszenie Miłośników Wzgórz Dylewskich w niedzielne popołudnie zaprasza na Flaszkę. Tak nazwali wiosenne sprzątanie okolicy, gdzie wśród zebranych odpadów dominują butelki po różnych trunkach.

Uczniowie z gminnych szkół mają dużą wiedzę o szlaku i meandrującej Drwęcy

GMINA OSTRÓDA. Rzeka Drwęca u swoich źródeł zawija się i meandruje otaczając urokliwe okolice gminy Ostróda. Uczniowie z gminnych szkół mieli okazję wykazać się wiedzą podczas konkursu "Szlakiem Drwęcy".
- Reklama -

Może Ci się spodobaćPOWIĄZANE
Polecane dla Ciebie