RegionMuzeum Bitwy pod Grunwaldem łączy historię z nowoczesnością

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem łączy historię z nowoczesnością [FOTO]

-

- Reklama -Portal Informacyjny | Ostróda i okolice - Reklama

GMINA GRUNWALD. O jakże słodko i zaszczytnie jest budować dla ojczyzny – powiedział Szymon Drej, dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, otwierając w środę nowoczesny budynek Muzeum.

Wystawa przedstawia wydarzenia, jakie miały miejsce przed, w trakcie i po bitwie pod Grunwaldem / Fot. Archiwum Urzędu Marszałkowskiego

Grunwald to marka rozpoznawalna nie tylko w regionie czy w Polsce, ale na całym świecie. Z myślą o turystach, miłośnikach średniowiecza, a także młodzieży i jej patriotycznych postawach oddano do użytku nowoczesny budynek Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku.

15 lipca 1410 roku Pola Grunwaldzkie były miejscem zwycięstwa wojsk polsko-litewskich nad armią krzyżacką, które uczyniło Królestwo Polskie mocarstwem i stało się spoiwem pierwszej unii w Europie. Zwycięstwo w jednej z największych bitew w Europie stało się symbolem chwały naszego oręża, które przez wieki przepełniał dumą i krzepił serca Polaków.

– Dziś, w tak  podzielonym świecie, Grunwald pokazuje, jak wielką wartością jest przyjaźń między narodami oraz jak wiele można dokonać, gdy połączy się siły – powiedział Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. – W obliczu wojny w Ukrainie nabiera to szczególnego wymiaru. Jestem przekonany, że Grunwald wraz z nowym muzeum pozostanie na kolejne długie lata wspaniałą lekcją patriotyzmu zarówno dla starszych, jak i przede wszystkim dla dzieci i młodzieży. Będzie miejscem budzącym patriotyczne postawy, kształtującym charaktery, napawającym każdego z nas poczuciem dumy.

Całość inwestycji wyniosła blisko 49 mln zł, termin budowy z planowanych dwóch wydłużył się do czterech lat / Fot. Marcin Tchórz

Pola Grunwaldzkie od wielu lat były miejscem spotkań historyków, archeologów, kronikarzy, przedstawicieli władz, artystów czy turystów. Od lipca 1960 roku w niezwykły świat średniowiecza wprowadza nas Muzeum, które rozpoczęło swoją działalność z dniem odsłonięcia Pomnika Grunwaldzkiego – w ramach obchodów 550. rocznicy bitwy pod Grunwaldem. W budynku dysponującym powierzchnią wystawienniczą wynoszącą ponad 270 m.kw. znajdowały się m.in. mapy, plany, rysunki, fotografie oraz duża ilość oryginalnych egzemplarzy a także kopii broni i uzbrojenia średniowiecznego. W części archeologicznej prezentowane były zabytki odkryte na Polach Grunwaldu: groty bełtów kusz, groty strzał łuków, fragmenty mieczy, ostrogi i unikalne w polskich zbiorach muzealnych fragmenty rękawicy pancernej. Eksponowane były także kopie chorągwi polskich, litewskich oraz krzyżackich odtworzone na podstawie źródeł ikonograficznych. Zwiedzanie Muzeum urozmaicał pokaz fragmentu filmu Aleksandra Forda „Krzyżacy”.

W 2010 roku Pola Grunwaldzkie zostały uznane za pomnik historii. W tym samym roku zakończono realizację projektu „Grunwald – pole bitwy”, „Grunwald – zespół działań inwestycyjno-remontowo-konserwatorskich i muzealnych związanych z kompleksowym zagospodarowaniem Pól Grunwaldzkich”. Był to jeden z projektów kluczowych w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2007-2013. Za blisko 25 mln zł poprawiono całe otoczenie Pól Grunwaldzkich, przeprowadzono remont wzgórza pomnikowego i kaplicy pobitewnej, powstały nowe drogi i parkingi, amfiteatr oraz pole namiotowe z niezbędnym zapleczem. Od 1 marca 2011 roku Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku jest samodzielną instytucją kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.  

Kolejną inwestycją jest nowoczesny budynek samego muzeum, które do tej pory znajdowało się pod wzgórzem pomnikowym. Łączy ze sobą najnowsze osiągnięcia z zakresu multimedialnego, tak chętnie wykorzystywane w dzisiejszym muzealnictwie, z tradycyjnym pojmowaniem idei muzealnictwa.

Wystawa dostępna jest zarówno po polsku i angielsku, ale też i po litewsku – powiedział dyrektor Muzeum Szymon Drej / Fot. Marcin Tchórz

Ma służyć pozyskiwaniu, opracowywaniu naukowemu i prezentacji oryginalnych zabytków po wielkiej bitwie z 15 lipca 1410 roku, która odbyła się, według Roczników Jana Długosza między wsiami Grunwald, Stębark, Łodwigowo. Budynek znajduje się dokładnie pośrodku tego trójkąta, a więc, według dawnych pisarzy, w samym epicentrum bitwy.

Nowa siedziba liczy 3,5 tys. m. kw. i z założenia jest wielofunkcyjna, z czego blisko 1,8 tys. m.kw. to powierzchnia wystawowa. Wystawa przedstawia wydarzenia, jakie miały miejsce przed, w trakcie i po bitwie pod Grunwaldem, wprowadza zwiedzających w zagadnienia polityczne, gospodarcze i wojskowe. Jest podzielona na 10 bloków tematycznych.

– Wystawa dostępna jest zarówno po polsku i angielsku, ale też i po litewsku, gdyż to od Grunwaldu, wspólnego triumfu Polski i Litwy datuje się potęga naszych organizmów państwowych i przyjaźń między naszymi państwami – przyznał Szymon Drej, dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. – Z kolei audioprzewodniki po wystawie mają aż pięć języków obcych, aby nasza narracja docierała do jak największej liczby zwiedzających.

Oprócz przestrzeni wystawienniczej, mieści salę rycerską pozwalającą rozgrywać turnieje i walki rycerskie oraz salę konferencyjną na 100 osób. W obiekcie znajdują się ponadto pomieszczenia administracyjne, pracownie naukowe, biblioteka oraz magazyn muzealiów.

Oprócz przestrzeni wystawienniczej, mieści salę rycerską pozwalającą rozgrywać turnieje i walki rycerskie / Fot. Marcin Tchórz

W uroczystościach uczestniczył wiceminister kultury Republiki Litewskiej Vygintas Gasparavićius. – Czuję się zaszczycony, że mogę brać udział w tym wydarzeniu – mówił podczas otwarcia. – Zwycięstwo z 1410 roku było możliwe dzięki współpracy naszych narodów. Dzisiaj ta współpraca jest nadal aktualna, jak miało to miejsce 612 lat temu. Litwa oraz Polska obecnie również bronią własnych interesów i suwerenności. Jestem pewien, że nowoczesne muzeum stanie miejscem przyjazdu naszych rodaków.

Wśród zaproszonych gości był ponadto Frank Bayard, wielki mistrz Zakonu Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie. – Każde muzeum przechowuje przeszłość dla przyszłości. Grunwald stanowi też miejsce pojednania i jest pomnikiem pokoju.

Całość inwestycji wyniosła blisko 49 mln zł, z czego z Unii Europejskiej w ramach programu POiŚ pozyskano maksymalną możliwą kwotę w wysokości nieco ponad 15 mln zł. Wkład Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów to kwota ponad 6,2 mln zł, natomiast kwota ponad 27,5 mln zł pochodzi z budżetu samorządu województwa warmińsko-mazurskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze posty

Piłkarze z Miłakowa w pierwszym sparingu po przerwie dostali łomot

Wicelider grupy 2 klasy A - MKS Miłakowo - rozegrał pierwszy mecz kontrolny. Miłakowianie na wyjeździe zmierzyli się z wiceliderem grupy 1 klasy okręgowej Victorią Bartoszyce.

Przysięga terytorialsów w Morągu, największa w historii WOT na Warmii i Mazurach

Największa przysięga w historii 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej odbyła się w Morągu. Nowi żołnierze, a wśród nich ostródzianie, w liczbie ponad 260 w ten sposób zakończyli szkolenie podstawowe.

Czarna Tęcza Miłomłyn zwycięstwem rozpoczęła serię zimowych sparingów

Pojedynkiem z rywalem z tej samej grupy klasy A miłomłyńska Tęcza rozpoczęła serię gier kontrolnych. Podczas podzielonego na tercje sparingu pokonała w Ostródzie Syrenę Młynary.

Góra Dylewska zimą idealna na spacer morsów, biegówki i pieczenie kiełbasek

Podostródzkie Aspen czyli Wysoka Wieś na Wzgórzach Dylewskich. Tam dzieje się przez cały rok. Zimą spacerują w krótkich spodenkach, biegają na nartach i pieką kiełbaski na ognisku.
- Reklama -Portal Informacyjny | Ostróda i okolice - Reklama

Piłkarze Płomienia w pierwszym sparingu zmierzyli się z juniorami Sokoła

Jedni po dwóch tygodniach zimowych przygotowań. Drudzy po dwóch tygodniach ferii zimowych. Seniorzy Płomienia Turznica i juniorzy Sokoła Ostróda zagrali mecz kontrolny.

Czwartoligowy Motor Lubawa za mocny dla piłkarzy Kormorana Zwierzewo

Dzięki bramkarzom tylko 0:2 przegrali piłkarze zwierzewskiego Kormorana. Zespół z gminy Ostróda na stadionie przy 3 Maja okazał się za słaby dla czwartoligowców z Motoru Lubawa.

Musisz przeczytać

Piłkarze z Miłakowa w pierwszym sparingu po przerwie dostali łomot

Wicelider grupy 2 klasy A - MKS Miłakowo - rozegrał pierwszy mecz kontrolny. Miłakowianie na wyjeździe zmierzyli się z wiceliderem grupy 1 klasy okręgowej Victorią Bartoszyce.

Przysięga terytorialsów w Morągu, największa w historii WOT na Warmii i Mazurach

Największa przysięga w historii 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej odbyła się w Morągu. Nowi żołnierze, a wśród nich ostródzianie, w liczbie ponad 260 w ten sposób zakończyli szkolenie podstawowe.
- Reklama -

Może Ci się spodobaćPOWIĄZANE
Polecane dla Ciebie