GMINA OSTRÓDA. Pasztet z dyni w sosie żurawinowym przez najbliższy rok powinien dominować w dyniowym menu na gminnych stołach. To danie wygrało kulinarny konkurs na 3. Gminnym Festiwalu Dyni.
Przydrożne pobocza i parkingi w okolicach Zabytkowego Parku w Durągu zastawione samochodami. Tłumy gości w słoneczne niedzielne popołudnie przyjechały do tej podostródzkiej wsi na 3. Gminny Festiwal Dyni. Głównym punktem imprezy plenerowej był konkurs kulinarny, w którym królowały dania z dyni. Zatem gospodynie z sołectw i kół gospodyń wiejskich gminy Ostróda musiały wykazać się inwencją twórczą, żeby zaskoczyć jurorów. Kreatywność kulinarna gospodyń w przygotowaniu dań konkursowych, a przede wszystkim ich nazewnictwie robiły wrażenie.
Mariaż lasu i pola w jesiennej rozkoszy – to na przykład była propozycja KGW Szyldak. A pod tą intrygującą nazwą kryła się zupa dyniowa z miksem pierożków (z dynią, kurkami, kapustą i grzybami). Ta potrawa w ocenie jurorów zasłużyła na 2. miejsce.
Potrawą numer 1 podczas 3. Gminnego Festiwalu Dyni w Durągu został pasztet z dyni w sosie żurawinowym. Ten dyniowy przysmak przygotowały panie z sołectwa Zajączki. Trzecie miejsce jurorzy przyznali dla Dyniowej pychotki, którą przygotowało KGW Naprom.
Kiedy w Zabytkowym Parku w Durągu gospodynie walczyły o palmę pierwszeństwa w potrawach z dyni obok musztrę paradną i pokazy jazdy konnej zaprezentował 1. Pułku Ułanów Krechowieckich im. B. Mościckiego. A zespół Malowani koncertowo zaprezentował repertuar pieśni kawaleryjskich.
Festiwal Dyni Durąg 2022, w tym roku pod hasłem „Mariaż lasu i pola”, ponieważ obok dyni bohaterem festiwalu były także dary lasu. Wydarzenie zostało zrealizowane przez Stowarzyszenie DURĄG XXII wieku dzięki współfinansowaniu ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Lasów Państwowych – Partnera wydarzenia jak również Gminy Ostróda.