POWIAT OSTRÓDZKI. W ostatnich dniach policjanci odebrali większą liczbę zgłoszeń o próbach oszustw i wymuszeń telefonicznych. Wśród metod stosowanych przez przestępców dominuje tzw. „na wnuczka”.

Schemat zawsze jest podobny: dzwoni wnuczek, policjant, prokurator, urzędnik czy pracownik banku. Każdy z nich manipuluje, straszy, namawia, by rozmówca oddał swoje pieniądze. O oszustwach metodą „na wnuczka” mówi się od wielu lat. Kolejne kampanie, materiały edukacyjne, audycje radiowe i telewizyjne sprawiły, że ludzie stali się ostrożniejsi. To z kolei spowodowało, że przestępcy zmodyfikowali metody działania. Od dłuższego czasu wyłudzają pieniądze, podszywając się pod policjantów, prokuratorów bądź inne osoby reprezentujące urząd lub instytucję. Niestety celują znowu w określoną grupę osób – seniorów, w których powaga urzędu budzi zaufanie i poczucie obowiązku do wykonywania poleceń.
W ostatnich dniach telefoniczni naciągacze zdynamizowali swoje działania szczególnie w na terenie powiatu ostródzkiego. Dlatego policja apeluje do wszystkich osób o szczególną ostrożność. – Odnotowujemy większą ilość prób oszustw telefonicznych, w których właśnie dominuje metoda „na wnuczka” – mówi Michał Przybyłek, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ostródzie. – Sprawcy często wybierają telefony zarejestrowane jako stacjonarne, których właścicielami są osoby starsze. Cały czas apelujemy o ostrożność i czujność, a w razie wątpliwości prosimy o kontakt z najbliższą jednostką policji.
METODA NA WNUCZKA Polega na tym, że oszust dzwoni do starszej osoby, podając się za jej krewnego. Mówi o trudnej sytuacji, w której się znalazł (np. wypadek samochodowy, nagła choroba), i prosi o pilne przekazanie pieniędzy. Wskazuje, że ze względu na tę sytuację nie może sam się pojawić, a pieniądze trzeba oddać przysłanej przez niego osobie. Prowadzi rozmowę tak, by wytworzyć atmosferę niepokoju i pośpiechu. Prosi o zachowanie tajemnicy, nie pozostawia czasu na spokojne przeanalizowanie całej rozmowy czy na zadanie dodatkowych pytań. W rezultacie pod wpływem silnych emocji, strachu o najbliższą osobę zmanipulowany senior przekazuje swoje oszczędności oszustom.