RegionMiejskich radnych Ostródy zapraszam do rozmów, a nie do...

Miejskich radnych Ostródy zapraszam do rozmów, a nie do czczego gadania

-

- Reklama -

ROZMOWA. Powstaje 19 mieszkań komunalnych w Tyrowie, trwają inwestycje w kierunku pełnej kanalizacji gminy Ostróda o tym i wielu innych planach na 2023 rok rozmawiamy w Bogusławem Fijasem, wójtem gminy Ostróda.

W gminie Ostróda są tereny inwestycyjne, zapraszamy przedsiębiorców do inwestowania u nas – mówi Bogusław Fijas, wójt gminy Ostróda / Fot. Artur Sułowski

– Ponad 23 miliony złoty na inwestycje w budżecie gminy na 2023 rok, a znając budżetowe realia zapewne ta kwota jeszcze wzrośnie. Cóż takiego będzie do roboty na terenie gminy Ostróda w tym roku?

– Jak każdego roku od kilku lat budżet na 2023 rok jest zdecydowanie proinwestycyjny. Ponad 20 procent w tegorocznym budżecie przeznaczone jest na inwestycje, na tę chwilę zaplanowaliśmy ponad 23 miliony złotych. W tracie roku ta kwota może nawet wzrosnąć do 35 procent, ponieważ mogą zwiększyć się dochody majątkowe pochodzące z różnych zewnętrznych form dofinansowania. Największe inwestycje ukierunkowane są w stronę pełnej kanalizacji gminy Ostróda. Dokończona zostanie budowa sieci kanalizacyjnej i drogi gminnej w Durągu, którego koszt działania rozłożonego na dwa lata budżetowe wynosi ponad 10 milionów złotych. Rozbudowana też zostanie sieć wodociągowa i sieć kanalizacji sanitarnej we wsi Ruś Mała. Po zakończeniu tych inwestycji praktycznie zostanie nam jedna większa miejscowość do skanalizowania, mam na myśli Grabinek. Kolejne duże wyzwanie inwestycyjne zaplanowane na dwa lata, które zakończy się w 2023 roku to inwestycja pod nazwą “Telemetria w służbie mieszkańców” za ponad 6 milionów. Jesteśmy też w trakcie realizacji innej dużej inwestycji w Tyrowie. Zagospodarowywany jest pustostan po RSP Tyrowo, tam powstanie 19 mieszkań komunalnych dla mieszkańców gminy Ostróda. Planowane zakończenie w 2024 roku, a całkowita wartość to około 5 milionów złotych, w tym prawie 4 miliony pochodzą z Funduszu Dopłat BGK. Chcemy też zbudować drogę do Kątna i w samej miejscowości. Nie zostało to ujęte w budżecie, ale został złożony wniosek do wojewody i może uda się nam pozyskać dofinansowanie na ten cel z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Szacujemy, że koszt tej inwestycji to będzie około 10 milionów złotych.

– Czyli gmina stawia na rozwój i idzie za ciosem. Poprzedni rok też obfitował w wiele inwestycji…

– Tak, jak już wcześniej wspomniałem w połowie roku zaczęliśmy budowę sieci wodociągowej w Durągu. Poza tym zakończyliśmy budowy boisk wielofunkcyjnych przy szkołach podstawowych w Pietrzwałdzie i Durągu. Zrealizowane zostały inwestycje drogowe w Szafrankach, Lichtajnach i Szyldaku, które sfinansowane zostały ze środków KOWR w Olsztynie. Jak już wcześniej wspomniałem od kilku lat każde kolejne budżety gminy Ostróda są proinwestycyjne.

– Wśród zrealizowanych były dwa boiska wielofunkcyjne. Gmina Ostróda nie żałuje pieniędzy na obiekty sportowe i finansowanie działalności sportowej. Czy jest jeszcze coś do zrobienia, mam na myśli inwestycje w sport?

– Mamy dobrą infrastrukturę sportową, teraz ważną rzeczą jest utrzymanie tej całej materii. Na tych obiektach muszą być prowadzone zajęcia, trzeba wykorzystywać te wszystkie boiska i hale. Dlatego trzeba zainteresować ludzi sportem. Oczywiście kluby sportowe działające na terenie naszej gminy mają gdzie trenować i o to chodzi. Ale zależy nam na tym, żeby z tych wszystkich obiektów korzystali mieszkańcy gminy nie uprawiający wyczynowo sportu. Poza tym będąc w zarządzie WMZPN robię wiele, żeby zespoły z wyższych lig odwiedzały nas i korzystały z naszej infrastruktury sportowej.

Niemniej cały czas jest jeszcze coś do zrobienia. Myślimy o zagospodarowaniu i przystosowaniu boiska w Starych Jabłonkach do całorocznej działalności. Choć w przypadku tego obiektu w ogóle do jego ożywienia, bo na razie boisko tam jest i nic na nim się nie dzieje. Chcielibyśmy, żeby był to kryty obiekt całoroczny, pełnowymiarowy ze sztuczną murawą. Są możliwości ubiegania się o środki na taką inwestycję i jeśli tylko konkurs zostanie ogłoszony to do niego staniemy.

– Patrząc na rozrastające osiedle Widok w Kajkowie niedługo to chyba będzie najliczniejsza miejscowość w gminie Ostróda. W większości osiedlają się tam młodzi ludzie, tymczasem nie ma tam przedszkola, szkoły czy chociażby świetlicy wiejskiej…

– Sołectwo Kajkowo już jest najliczniejsze na terenie naszej gminy, zamieszkuje je ponad dwa tysiące mieszkańców. Mamy w planach budowę kompleksu szkolno-przedszkolengo, bo teren już mamy wyznaczony pod tę inwestycję. Jeśli pozyskamy środki zewnętrzne, chciałbym zrealizować ten projekt w 2025 roku. A co do świetlicy wiejskiej, to nie jest inwestycja niezbędna dla społeczności Kajkowa. To ma być miejsce gdzie będzie odbywać się życie społeczno-kulturalne mieszkańców tej wsi. Tymczasem większość tych potrzeb zaspokajają w Ostródzie. Zresztą jeśli zbudujemy kompleks szkolno-przedszkolny, wówczas po części będzie on też mógł pełnić rolę świetlicy.

– Dość płynnie doszliśmy do pomysłu lansowanego przez niektórych miejskich radnych Ostródy by miasto wchłonęło niektóre gminne tereny. Co pan o tym sądzi?

– Według mnie jest to kompletnie zastępczy temat wałkowany przez ostródzkich radnych przez wiele lat. Niektórym miejskim radnym wydaje się, że wchłonięcie kilku miejscowości gminnych będzie antidotum na nieudolne działanie samorządu Ostródy i rozwiąże problemy miasta. Naszej gminie i miastu Ostróda potrzebna jest harmonijna współpraca, której od kilku lat nie ma praktycznie na żadnym szczeblu samorządu. Jaskrawym tego przykładem była realizacja inwestycji w Kajkowie w okolicach plaży miejskiej nad jeziorem Sajmino. Umawialiśmy się, że my wykonamy nawierzchnię ulicy wiodącej do plaży, a miasto miało zrobić plac parkingowy. Na naszym terenie ulica dojazdowa została zrobiona, przygotowaliśmy nawet dokumentację projektową placu parkingowego, jednak samorząd miejski do tej pory nie zrobił parkingu. Dziwię się miejskim radnym PO, że w tym czasie toczą – nazwijmy to – kampanijną gierkę. Nikt z gminą Ostróda nie podjął próby rozmów w celu rozwiązania wspólnych problemów miasta i gminy. Zapraszam do współpracy, a nie do czczego gadania.

Tak wygląda parking przy plaży nad jeziorem Sajmino, na pograniczu miasta Ostróda i gminy Ostróda / Fot. Marcin Tchórz

– Znam miejskich przedsiębiorców, którzy – ujmując to kolokwialnie – duszą się w granicach miasta i chętnie przenieśliby swoją działalność na teren gminy. Czy samorząd gminny ma coś do zaproponowania dla nich?

– W gminie Ostróda mamy tereny inwestycyjne, między innymi w Górce, Tyrowie i Morlinach. Są to lokalizacje przeznaczone pod inwestycje, tak że zapraszamy do inwestowania u nas, jesteśmy otwarci na współpracę oferujemy profesjonalną obsługę ze strony naszego urzędu.

– Chodzą słuchy, że w Wałdowie nad Jeziorem Drwęckim w ramach rządowego programu Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej (SIM) zbudowanych zostanie aż 100 mieszkań? Kto będzie mógł w nich zamieszkać?

– Uczestniczymy w programie SIM i chcemy postawić budynek mieszkalny na terenie gminy w Wałdowie. Powstanie tam sto lokali mieszkalnych. Będą to mieszkania o umiarkowanym czynszu. Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe to spółki typu not for profit, budujące mieszkania społeczne. To propozycja dla osób i rodzin nie posiadających własnego mieszkania w danej miejscowości, które dysponują środkami na regularne opłacanie czynszu, jednak ich dochody są za niskie na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na mieszkanie. Gmina posiada na ten cel teren od KOWR, który w aporcie zostanie wprowadzony do spółki SIM.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze posty

Ostródzka młodzież zaprasza na Przegląd Twórczości Młodych Artystów

OSTRÓDA. Młodzieżowa Rada Miasta organizuje 2. Przegląd Twórczości Młodych Artystów "MAMY TALENT!" 2024. Na wydarzenie zapraszamy 8 kwietnia do ostródzkiej galerii Centrum Kultury - Amfiteatr.

Siedmiu kandydatów na burmistrza Ostródy zgodziło się na udział w debacie

OSTRÓDA. Siedmiu z ośmiu kandydatów na urząd burmistrza Ostródy weźmie udział w debacie organizowanej przez NOS Portal. Transmisja pierwszej w historii miasta debaty odbędzie się 3 kwietnia o godz. 19 na profilu FB NOS Portal.

Trzy tygodnie przed IKO Polish Open szykuje się najazd karateków na Ostródę

KARATE KYOKUSHIN. Około 700 zawodników może wystartować podczas tegorocznego turnieju IKO Polish Open. Zawody w hali OCSiR 20 kwietnia organizuje Ostródzki Klub Kyokushin Karate.

W Jarnołtowie przebudują drogę gminną przebiegającą przez miejscowość

GMINA MAŁDYTY. Dobra wiadomość dla mieszkańców Jarnołtowa. Niedługo poprawi się jakość drogi gminnej we wsi. Dzięki współpracy gmin z samorządem województwa w tym roku będzie nowa nawierzchnia drogi.
- Reklama -Portal Informacyjny | Ostróda i okolice - Reklama

Wiktoria Zapałowska i Adam Zielonka szkolnymi mistrzami powiatu w szachach

SZACHY. Finaliści mistrzostw Polski juniorów - Wiktoria Zapałowska i Adam Zielonka - wygrali mistrzostwa powiatu ostródzkiego w szachach. Przy deskach o puchar starosty rywalizowało ponad 60 uczniów.

Pół setki tenisistów w Gierzwałdzie walczyło o puchar wicestarosty ostródzkiego

TENIS STOŁOWY. Dzieci oraz dorośli - w sumie ponad 50 zawodników - wystartowali przy stołach w hali sportowej w Gierzwałdzie. Uczestnicy pingpongowej rywalizacji walczyli o puchar wicestarosty Jana Kacprzyka.

Musisz przeczytać

Ostródzka młodzież zaprasza na Przegląd Twórczości Młodych Artystów

OSTRÓDA. Młodzieżowa Rada Miasta organizuje 2. Przegląd Twórczości Młodych Artystów "MAMY TALENT!" 2024. Na wydarzenie zapraszamy 8 kwietnia do ostródzkiej galerii Centrum Kultury - Amfiteatr.

Siedmiu kandydatów na burmistrza Ostródy zgodziło się na udział w debacie

OSTRÓDA. Siedmiu z ośmiu kandydatów na urząd burmistrza Ostródy weźmie udział w debacie organizowanej przez NOS Portal. Transmisja pierwszej w historii miasta debaty odbędzie się 3 kwietnia o godz. 19 na profilu FB NOS Portal.
- Reklama -

Może Ci się spodobaćPOWIĄZANE
Polecane dla Ciebie