RegionMiejskich radnych Ostródy zapraszam do rozmów, a nie do...

Miejskich radnych Ostródy zapraszam do rozmów, a nie do czczego gadania

-

- Reklama -Portal Informacyjny | Ostróda i okolice - Reklama

ROZMOWA. Powstaje 19 mieszkań komunalnych w Tyrowie, trwają inwestycje w kierunku pełnej kanalizacji gminy Ostróda o tym i wielu innych planach na 2023 rok rozmawiamy w Bogusławem Fijasem, wójtem gminy Ostróda.

W gminie Ostróda są tereny inwestycyjne, zapraszamy przedsiębiorców do inwestowania u nas – mówi Bogusław Fijas, wójt gminy Ostróda / Fot. Artur Sułowski

– Ponad 23 miliony złoty na inwestycje w budżecie gminy na 2023 rok, a znając budżetowe realia zapewne ta kwota jeszcze wzrośnie. Cóż takiego będzie do roboty na terenie gminy Ostróda w tym roku?

– Jak każdego roku od kilku lat budżet na 2023 rok jest zdecydowanie proinwestycyjny. Ponad 20 procent w tegorocznym budżecie przeznaczone jest na inwestycje, na tę chwilę zaplanowaliśmy ponad 23 miliony złotych. W tracie roku ta kwota może nawet wzrosnąć do 35 procent, ponieważ mogą zwiększyć się dochody majątkowe pochodzące z różnych zewnętrznych form dofinansowania. Największe inwestycje ukierunkowane są w stronę pełnej kanalizacji gminy Ostróda. Dokończona zostanie budowa sieci kanalizacyjnej i drogi gminnej w Durągu, którego koszt działania rozłożonego na dwa lata budżetowe wynosi ponad 10 milionów złotych. Rozbudowana też zostanie sieć wodociągowa i sieć kanalizacji sanitarnej we wsi Ruś Mała. Po zakończeniu tych inwestycji praktycznie zostanie nam jedna większa miejscowość do skanalizowania, mam na myśli Grabinek. Kolejne duże wyzwanie inwestycyjne zaplanowane na dwa lata, które zakończy się w 2023 roku to inwestycja pod nazwą „Telemetria w służbie mieszkańców” za ponad 6 milionów. Jesteśmy też w trakcie realizacji innej dużej inwestycji w Tyrowie. Zagospodarowywany jest pustostan po RSP Tyrowo, tam powstanie 19 mieszkań komunalnych dla mieszkańców gminy Ostróda. Planowane zakończenie w 2024 roku, a całkowita wartość to około 5 milionów złotych, w tym prawie 4 miliony pochodzą z Funduszu Dopłat BGK. Chcemy też zbudować drogę do Kątna i w samej miejscowości. Nie zostało to ujęte w budżecie, ale został złożony wniosek do wojewody i może uda się nam pozyskać dofinansowanie na ten cel z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Szacujemy, że koszt tej inwestycji to będzie około 10 milionów złotych.

– Czyli gmina stawia na rozwój i idzie za ciosem. Poprzedni rok też obfitował w wiele inwestycji…

– Tak, jak już wcześniej wspomniałem w połowie roku zaczęliśmy budowę sieci wodociągowej w Durągu. Poza tym zakończyliśmy budowy boisk wielofunkcyjnych przy szkołach podstawowych w Pietrzwałdzie i Durągu. Zrealizowane zostały inwestycje drogowe w Szafrankach, Lichtajnach i Szyldaku, które sfinansowane zostały ze środków KOWR w Olsztynie. Jak już wcześniej wspomniałem od kilku lat każde kolejne budżety gminy Ostróda są proinwestycyjne.

– Wśród zrealizowanych były dwa boiska wielofunkcyjne. Gmina Ostróda nie żałuje pieniędzy na obiekty sportowe i finansowanie działalności sportowej. Czy jest jeszcze coś do zrobienia, mam na myśli inwestycje w sport?

– Mamy dobrą infrastrukturę sportową, teraz ważną rzeczą jest utrzymanie tej całej materii. Na tych obiektach muszą być prowadzone zajęcia, trzeba wykorzystywać te wszystkie boiska i hale. Dlatego trzeba zainteresować ludzi sportem. Oczywiście kluby sportowe działające na terenie naszej gminy mają gdzie trenować i o to chodzi. Ale zależy nam na tym, żeby z tych wszystkich obiektów korzystali mieszkańcy gminy nie uprawiający wyczynowo sportu. Poza tym będąc w zarządzie WMZPN robię wiele, żeby zespoły z wyższych lig odwiedzały nas i korzystały z naszej infrastruktury sportowej.

Niemniej cały czas jest jeszcze coś do zrobienia. Myślimy o zagospodarowaniu i przystosowaniu boiska w Starych Jabłonkach do całorocznej działalności. Choć w przypadku tego obiektu w ogóle do jego ożywienia, bo na razie boisko tam jest i nic na nim się nie dzieje. Chcielibyśmy, żeby był to kryty obiekt całoroczny, pełnowymiarowy ze sztuczną murawą. Są możliwości ubiegania się o środki na taką inwestycję i jeśli tylko konkurs zostanie ogłoszony to do niego staniemy.

– Patrząc na rozrastające osiedle Widok w Kajkowie niedługo to chyba będzie najliczniejsza miejscowość w gminie Ostróda. W większości osiedlają się tam młodzi ludzie, tymczasem nie ma tam przedszkola, szkoły czy chociażby świetlicy wiejskiej…

– Sołectwo Kajkowo już jest najliczniejsze na terenie naszej gminy, zamieszkuje je ponad dwa tysiące mieszkańców. Mamy w planach budowę kompleksu szkolno-przedszkolengo, bo teren już mamy wyznaczony pod tę inwestycję. Jeśli pozyskamy środki zewnętrzne, chciałbym zrealizować ten projekt w 2025 roku. A co do świetlicy wiejskiej, to nie jest inwestycja niezbędna dla społeczności Kajkowa. To ma być miejsce gdzie będzie odbywać się życie społeczno-kulturalne mieszkańców tej wsi. Tymczasem większość tych potrzeb zaspokajają w Ostródzie. Zresztą jeśli zbudujemy kompleks szkolno-przedszkolny, wówczas po części będzie on też mógł pełnić rolę świetlicy.

– Dość płynnie doszliśmy do pomysłu lansowanego przez niektórych miejskich radnych Ostródy by miasto wchłonęło niektóre gminne tereny. Co pan o tym sądzi?

– Według mnie jest to kompletnie zastępczy temat wałkowany przez ostródzkich radnych przez wiele lat. Niektórym miejskim radnym wydaje się, że wchłonięcie kilku miejscowości gminnych będzie antidotum na nieudolne działanie samorządu Ostródy i rozwiąże problemy miasta. Naszej gminie i miastu Ostróda potrzebna jest harmonijna współpraca, której od kilku lat nie ma praktycznie na żadnym szczeblu samorządu. Jaskrawym tego przykładem była realizacja inwestycji w Kajkowie w okolicach plaży miejskiej nad jeziorem Sajmino. Umawialiśmy się, że my wykonamy nawierzchnię ulicy wiodącej do plaży, a miasto miało zrobić plac parkingowy. Na naszym terenie ulica dojazdowa została zrobiona, przygotowaliśmy nawet dokumentację projektową placu parkingowego, jednak samorząd miejski do tej pory nie zrobił parkingu. Dziwię się miejskim radnym PO, że w tym czasie toczą – nazwijmy to – kampanijną gierkę. Nikt z gminą Ostróda nie podjął próby rozmów w celu rozwiązania wspólnych problemów miasta i gminy. Zapraszam do współpracy, a nie do czczego gadania.

Tak wygląda parking przy plaży nad jeziorem Sajmino, na pograniczu miasta Ostróda i gminy Ostróda / Fot. Marcin Tchórz

– Znam miejskich przedsiębiorców, którzy – ujmując to kolokwialnie – duszą się w granicach miasta i chętnie przenieśliby swoją działalność na teren gminy. Czy samorząd gminny ma coś do zaproponowania dla nich?

– W gminie Ostróda mamy tereny inwestycyjne, między innymi w Górce, Tyrowie i Morlinach. Są to lokalizacje przeznaczone pod inwestycje, tak że zapraszamy do inwestowania u nas, jesteśmy otwarci na współpracę oferujemy profesjonalną obsługę ze strony naszego urzędu.

– Chodzą słuchy, że w Wałdowie nad Jeziorem Drwęckim w ramach rządowego programu Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej (SIM) zbudowanych zostanie aż 100 mieszkań? Kto będzie mógł w nich zamieszkać?

– Uczestniczymy w programie SIM i chcemy postawić budynek mieszkalny na terenie gminy w Wałdowie. Powstanie tam sto lokali mieszkalnych. Będą to mieszkania o umiarkowanym czynszu. Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe to spółki typu not for profit, budujące mieszkania społeczne. To propozycja dla osób i rodzin nie posiadających własnego mieszkania w danej miejscowości, które dysponują środkami na regularne opłacanie czynszu, jednak ich dochody są za niskie na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na mieszkanie. Gmina posiada na ten cel teren od KOWR, który w aporcie zostanie wprowadzony do spółki SIM.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze posty

Czwartoligowy Motor Lubawa za mocny dla piłkarzy Kormorana Zwierzewo

Dzięki bramkarzom tylko 0:2 przegrali piłkarze zwierzewskiego Kormorana. Zespół z gminy Ostróda na stadionie przy 3 Maja okazał się za słaby dla czwartoligowców z Motoru Lubawa.

Hat-trick Dawida Kasprzyka i Sokół Ostróda trafił szóstkę ze Spartą Brodnica

Sześć goli, to najniższy wymiar kary jaki dostali w Ostródzie piłkarze czwartoligowej Sparty Brodnica. Trzecioligowcy Sokola odnieśli pewne zwycięstwo.

Śnieg nie pokrzyżował planów, LKS Tyrowo wygrał pierwszy zimowy sparing

Piłkarze A-klasowego LKS Tyrowo zagrali pierwszy mecz kontrolny w tym roku. Na dobry początek na boisku częściowo pokrytym śniegiem tyrowianie wygrali z Żabianką Żabi Róg (klasa B).

Przy 3 Maja będą sparingi cały weekend, zacznie LKS Tyrowo, skończy Tęcza

Kibice piłki kopanej mogą znaczną część weekendu spędzić na stadionie miejskim przy ul. 3 Maja. Tam mecze kontrolne naszych ekip od piątku niedzieli. Zobaczcie kto z kim i kiedy zagra.
- Reklama -Portal Informacyjny | Ostróda i okolice - Reklama

Policjanci jak nauczyciele, uczą seniorów jak nie stać się ofiarą przestępstw

Policjanci uświadamiają seniorom jak ustrzec się przed niebezpieczeństwami w przestrzeni publicznej. W tym celu spotykają się z osobami starszymi i mówią im jak żyć bezpiecznie.

Rozpoczęły się zapisy online na 2. Bieg „W samo południe”, limit 200 miejsc

W ostatnią niedzielę marca w Samborowie 2. edycja Biegu "W samo południe" na dystansie 10 km. Ruszyły zapisy online, liczba startujących limitowana do 200 biegaczy.

Musisz przeczytać

Czwartoligowy Motor Lubawa za mocny dla piłkarzy Kormorana Zwierzewo

Dzięki bramkarzom tylko 0:2 przegrali piłkarze zwierzewskiego Kormorana. Zespół z gminy Ostróda na stadionie przy 3 Maja okazał się za słaby dla czwartoligowców z Motoru Lubawa.

Hat-trick Dawida Kasprzyka i Sokół Ostróda trafił szóstkę ze Spartą Brodnica

Sześć goli, to najniższy wymiar kary jaki dostali w Ostródzie piłkarze czwartoligowej Sparty Brodnica. Trzecioligowcy Sokola odnieśli pewne zwycięstwo.
- Reklama -

Może Ci się spodobaćPOWIĄZANE
Polecane dla Ciebie