RegionKomitet Monitorujący będzie czuwał nad sprawną transformacją regionu

Komitet Monitorujący będzie czuwał nad sprawną transformacją regionu

-

- Reklama -Portal Informacyjny | Ostróda i okolice - Reklama

REGION. Komitet Monitorujący program regionalny Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur 2021-2027 został powołany 27 lutego 2023 roku uchwałą zarządu województwa. To niezależny organ pełniący funkcje doradczo-opiniodawcze.

Głównym zadaniem komitetu będzie systematyczny przegląd wdrażania programu / Fot. Biuro Prasowe

W skład komitetu wchodzi 42 członków – 20 przedstawicieli sektora publicznego i 22 przedstawicieli sektora prywatnego oraz 15 obserwatorów. Przedstawicielkami Komisji Europejskiej, pełniącymi funkcję monitorującą i doradczą są Marta Wnuk z Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej oraz Anita Klecha z Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego. 

Podczas pierwszego posiedzenia, które odbyło się 29 marca w Olsztynie, członkom Komitetu Monitorującego FEWiM 2021-2027 wręczono akty powołania.

Głównym zadaniem komitetu będzie systematyczny przegląd wdrażania programu i postępów poczynionych na drodze do osiągania jego celów.

Program regionalny Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur 2021-2027 został przyjęty przez Komisję Europejską 5 grudnia 2022 roku, a jego ostateczna wersja zatwierdzona przez KE została przyjęta uchwałą zarządu województwa 19 grudnia 2022 roku.

– Program regionalny FEWiM 2021-2027 będzie z jednej strony kontynuacją swojego poprzednika z perspektywy 2014-2020, ponieważ nasze strategiczne wybory rozwojowe mają oczywiście długoterminowy charakter – mówił marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin. – Z drugiej strony polityka spójności Unii Europejskiej ulega sporym zmianom, co odzwierciedlają nowe rozwiązania w programie regionalnym. Naszym głównym celem jest transformacja regionu  przy zapewnieniu przestrzeni dla jego rozwoju, bezpieczeństwa i dobrobytu mieszkańców.

Budżet Programu wynosi ponad 2,1 mld euro, z czego 1 785,9 mln euro to wkład unijny. Zarówno w obecnej perspektywie, jak i w poprzedniej region ma do dyspozycji środki Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego. Oba te fundusze łącznie dadzą naszemu województwu kwotę o ok. 58 mln euro większą niż w poprzedniej perspektywie. Jest to wyraz dążenia UE do większego zaangażowania władz lokalnych i regionalnych w proces realizacji polityki spójności, ale też dążenia władz regionu do przejęcia jeszcze większej odpowiedzialności za rozwój Warmii i Mazur.

Wśród priorytetowych kierunków wsparcia znalazły się: gospodarka i cyfryzacja, energia, środowisko i klimat, transport, edukacja, rynek pracy, włączenie społeczne, zdrowie, kultura i turystyka oraz obszary miejskie. Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur mają się przyczynić do zielonej, cyfrowej i gospodarczej transformacji regionu.

Prawie 25 proc. całości środków FEWiM przeznaczono na projekty strategiczne o szczególnym znaczeniu dla rozwoju województwa. Należą do nich m.in. projekty infrastrukturalne, w tym poprawiające dostępność transportową, zabezpieczenie szlaków wodnych Kanału Elbląskiego i Wielkich Jezior Mazurskich, budowa Północnego Centrum Psychiatrii Dziecięcej, rozwój szlaków rowerowych i turystycznych (w tym Szlak Kopernikowski). Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur to także szansa na zdobycie wykształcenia czy na podjęcie pracy odpowiadającej indywidualnym potrzebom, preferencjom i ambicjom mieszkańców województwa. To także dostęp do niezbędnych zasobów, usług publicznych czy zdrowotnych.

– Z doświadczeń poprzednich unijnych perspektyw doskonale wiemy, że Komitet Monitorujący odgrywa bardzo ważną rolę w procesie zarządzania programem regionalnym – dodał marszałek Brzezin. – Najbliższe miesiące to będzie czas intensywnej pracy. Do końca tego roku przewiduję jeszcze pięć posiedzeń komitetu.

Najbliższe posiedzenie zaplanowano na koniec kwietnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze posty

Góra strzelała do przerwy i ograła Żabiankę, dramatyczny finisz w Dąbrównie

Huśtawkę nastrojów przeżyli kibice w Dąbrównie, gdzie A-klasowy Vel uratował remis w końcowych sekundach. Bez dramatów było na boisku B-klasowej Góry Idzbark, która pokonała Żabiankę Żabi Róg.

Cztery medale z młodzieżówki dla Energi-Morliny, mistrz Polski Michał Małachowski

We wszystkich konkurencjach na podium Młodzieżowych Mistrzostw Polski w Szczawnie Zdroju stanęli pingpongiści Energa-Morliny Ostróda. Zdobyli cztery medale, a deblowym mistrzem został Michał Małachowski.

Tęcza i Miłakowo gonią Wałszę, Tyrowo ograło Warmiaka, Iskra pokonała Wel

Im bliżej finiszu ligowych rozgrywek, tym lepiej strzelają nasi piłkarze w klasach A i B. Siedem zwycięskich bramek strzeliła Tęcza Miłomłyn, pięć LKS Tyrowo tylko trzy MKS Miłakowo.

Nasi słabo zagrali w okręgówce, kolejne porażki Płomienia i Kormorana

Kłopoty kadrowe Płomienia Turznica w meczu z Zatoką Braniewo zakończyły się drugą z kolei porażką ekipy z gminy Ostróda. Bez cudu nad Drwęcą w Nowym Mieście Lubawskim przegrał Kormoran Zwierzewo.
- Reklama -Portal Informacyjny | Ostróda i okolice - Reklama

Jakub Żegunia w Świnoujściu zdobył wicemistrzostwo Polski seniorów

Poprawił kondycję, siła poszła w górę, wróciła chęć do walki i jest srebrny medal. Jakub Żegunia z Ostródzkiego Klubu Kyokushin Karate zdobył wicemistrzostw Polski seniorów.

Na razie bez zwycięstw ostródzkich drużyn na turnieju 12-latków Ostróda Cup

Szesnaście zespołów rywalizuje na stadionie miejskim przy ul. 3 Maja na turnieju 12-latków Ostróda Cup. Młodzi piłkarze mają za sobą rozgrzewkowy piątek. Zespoły ostródzkie nie wygrały meczu.

Musisz przeczytać

Góra strzelała do przerwy i ograła Żabiankę, dramatyczny finisz w Dąbrównie

Huśtawkę nastrojów przeżyli kibice w Dąbrównie, gdzie A-klasowy Vel uratował remis w końcowych sekundach. Bez dramatów było na boisku B-klasowej Góry Idzbark, która pokonała Żabiankę Żabi Róg.

Cztery medale z młodzieżówki dla Energi-Morliny, mistrz Polski Michał Małachowski

We wszystkich konkurencjach na podium Młodzieżowych Mistrzostw Polski w Szczawnie Zdroju stanęli pingpongiści Energa-Morliny Ostróda. Zdobyli cztery medale, a deblowym mistrzem został Michał Małachowski.
- Reklama -

Może Ci się spodobaćPOWIĄZANE
Polecane dla Ciebie