RegionKomitet Monitorujący będzie czuwał nad sprawną transformacją regionu

Komitet Monitorujący będzie czuwał nad sprawną transformacją regionu

-

REGION. Komitet Monitorujący program regionalny Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur 2021-2027 został powołany 27 lutego 2023 roku uchwałą zarządu województwa. To niezależny organ pełniący funkcje doradczo-opiniodawcze.

Głównym zadaniem komitetu będzie systematyczny przegląd wdrażania programu / Fot. Biuro Prasowe

W skład komitetu wchodzi 42 członków – 20 przedstawicieli sektora publicznego i 22 przedstawicieli sektora prywatnego oraz 15 obserwatorów. Przedstawicielkami Komisji Europejskiej, pełniącymi funkcję monitorującą i doradczą są Marta Wnuk z Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej oraz Anita Klecha z Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego. 

Podczas pierwszego posiedzenia, które odbyło się 29 marca w Olsztynie, członkom Komitetu Monitorującego FEWiM 2021-2027 wręczono akty powołania.

Głównym zadaniem komitetu będzie systematyczny przegląd wdrażania programu i postępów poczynionych na drodze do osiągania jego celów.

Program regionalny Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur 2021-2027 został przyjęty przez Komisję Europejską 5 grudnia 2022 roku, a jego ostateczna wersja zatwierdzona przez KE została przyjęta uchwałą zarządu województwa 19 grudnia 2022 roku.

– Program regionalny FEWiM 2021-2027 będzie z jednej strony kontynuacją swojego poprzednika z perspektywy 2014-2020, ponieważ nasze strategiczne wybory rozwojowe mają oczywiście długoterminowy charakter – mówił marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin. – Z drugiej strony polityka spójności Unii Europejskiej ulega sporym zmianom, co odzwierciedlają nowe rozwiązania w programie regionalnym. Naszym głównym celem jest transformacja regionu  przy zapewnieniu przestrzeni dla jego rozwoju, bezpieczeństwa i dobrobytu mieszkańców.

Budżet Programu wynosi ponad 2,1 mld euro, z czego 1 785,9 mln euro to wkład unijny. Zarówno w obecnej perspektywie, jak i w poprzedniej region ma do dyspozycji środki Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego. Oba te fundusze łącznie dadzą naszemu województwu kwotę o ok. 58 mln euro większą niż w poprzedniej perspektywie. Jest to wyraz dążenia UE do większego zaangażowania władz lokalnych i regionalnych w proces realizacji polityki spójności, ale też dążenia władz regionu do przejęcia jeszcze większej odpowiedzialności za rozwój Warmii i Mazur.

Wśród priorytetowych kierunków wsparcia znalazły się: gospodarka i cyfryzacja, energia, środowisko i klimat, transport, edukacja, rynek pracy, włączenie społeczne, zdrowie, kultura i turystyka oraz obszary miejskie. Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur mają się przyczynić do zielonej, cyfrowej i gospodarczej transformacji regionu.

Prawie 25 proc. całości środków FEWiM przeznaczono na projekty strategiczne o szczególnym znaczeniu dla rozwoju województwa. Należą do nich m.in. projekty infrastrukturalne, w tym poprawiające dostępność transportową, zabezpieczenie szlaków wodnych Kanału Elbląskiego i Wielkich Jezior Mazurskich, budowa Północnego Centrum Psychiatrii Dziecięcej, rozwój szlaków rowerowych i turystycznych (w tym Szlak Kopernikowski). Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur to także szansa na zdobycie wykształcenia czy na podjęcie pracy odpowiadającej indywidualnym potrzebom, preferencjom i ambicjom mieszkańców województwa. To także dostęp do niezbędnych zasobów, usług publicznych czy zdrowotnych.

– Z doświadczeń poprzednich unijnych perspektyw doskonale wiemy, że Komitet Monitorujący odgrywa bardzo ważną rolę w procesie zarządzania programem regionalnym – dodał marszałek Brzezin. – Najbliższe miesiące to będzie czas intensywnej pracy. Do końca tego roku przewiduję jeszcze pięć posiedzeń komitetu.

Najbliższe posiedzenie zaplanowano na koniec kwietnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze posty

Golden Rose Tattoo może chłodzić szampany na ostatnią kolejkę OFL

HALOWA PIŁKA NOŻNA. W 8. kolejce spotkań Ostródzkiej Futsal Ligi strażacy nie poradzili sobie z Iskrą. Banda Świrów zagrała za trzy punkty. Golden Rose Tattoo "przyklepał" halowe mistrzostwo Ostródy.

Pijany kierowca wiózł syna oplem, który wypadł z drogi pod Miłomłynem

POWIAT OSTRÓDZKI. Prawie 3 promile alkoholu w organizmie miał 38-latek, który naraził na utratę zdrowia swojego syna na drodze między Miłomłynem a Bynowem. Prowadzone przez niego auto wyleciało z drogi. Było to jedno z dwóch zdarzeń drogowych w powiecie.

Mocny początek na Starcie zakończony wysoką porażką Huraganu

PIŁKA NOŻNA. Z impetem huraganu morąscy piłkarze rozpoczęli noworoczne granie sparingów. Już w 1. min zdobyli prowadzenie z sparingu z liderem IV ligi, chwilę prowadzili, ale ostatecznie wysoko przegrali.

Trzeba było wygrać i zawodnicy Energi-Morliny Ostróda zrealizowali plan

TENIS STOŁOWY. Zespół Energi-Morliny zrobił pierwszy krok w rundzie rewanżowej I ligi do pozostania na tym szczeblu rozgrywek. Na wyjeździe ostródzianie pokonali ostatni w tabeli TOP Solec Kujawski.
- Reklama -Portal Informacyjny | Ostróda i okolice - Reklama

Przyszli strażacy z MDP mają sprzęt do gaszenia wirtualnych pożarów

POWIAT OSTRÓDZKI. Drużyny MDP mają symulator do ćwiczenia gaszenia wirtualnych pożarów i likwidacji miejscowych zagrożeń. Przyszli strażacy mają też Radę Młodzieży Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Ostródzie.

Promil postraszył liderów, remis wicelidera, czołgiści zagrali na szóstkę

HALOWA PIŁKA NOŻNA. Klaruje się sytuacja w tabeli Ostródzkiej Futsal Ligi. Punkty stracił wicelider Animex-Morliny. Z trudnej sytuacji wyszli piłkarze Golden Rose Tattoo, zagrali za trzy punkty i powiększyli przewagę.

Musisz przeczytać

Golden Rose Tattoo może chłodzić szampany na ostatnią kolejkę OFL

HALOWA PIŁKA NOŻNA. W 8. kolejce spotkań Ostródzkiej Futsal Ligi strażacy nie poradzili sobie z Iskrą. Banda Świrów zagrała za trzy punkty. Golden Rose Tattoo "przyklepał" halowe mistrzostwo Ostródy.

Pijany kierowca wiózł syna oplem, który wypadł z drogi pod Miłomłynem

POWIAT OSTRÓDZKI. Prawie 3 promile alkoholu w organizmie miał 38-latek, który naraził na utratę zdrowia swojego syna na drodze między Miłomłynem a Bynowem. Prowadzone przez niego auto wyleciało z drogi. Było to jedno z dwóch zdarzeń drogowych w powiecie.
- Reklama -

Może Ci się spodobaćPOWIĄZANE
Polecane dla Ciebie