RegionKomitet Monitorujący będzie czuwał nad sprawną transformacją regionu

Komitet Monitorujący będzie czuwał nad sprawną transformacją regionu

-

REGION. Komitet Monitorujący program regionalny Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur 2021-2027 został powołany 27 lutego 2023 roku uchwałą zarządu województwa. To niezależny organ pełniący funkcje doradczo-opiniodawcze.

Głównym zadaniem komitetu będzie systematyczny przegląd wdrażania programu / Fot. Biuro Prasowe

W skład komitetu wchodzi 42 członków – 20 przedstawicieli sektora publicznego i 22 przedstawicieli sektora prywatnego oraz 15 obserwatorów. Przedstawicielkami Komisji Europejskiej, pełniącymi funkcję monitorującą i doradczą są Marta Wnuk z Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej oraz Anita Klecha z Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego. 

Podczas pierwszego posiedzenia, które odbyło się 29 marca w Olsztynie, członkom Komitetu Monitorującego FEWiM 2021-2027 wręczono akty powołania.

Głównym zadaniem komitetu będzie systematyczny przegląd wdrażania programu i postępów poczynionych na drodze do osiągania jego celów.

Program regionalny Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur 2021-2027 został przyjęty przez Komisję Europejską 5 grudnia 2022 roku, a jego ostateczna wersja zatwierdzona przez KE została przyjęta uchwałą zarządu województwa 19 grudnia 2022 roku.

– Program regionalny FEWiM 2021-2027 będzie z jednej strony kontynuacją swojego poprzednika z perspektywy 2014-2020, ponieważ nasze strategiczne wybory rozwojowe mają oczywiście długoterminowy charakter – mówił marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin. – Z drugiej strony polityka spójności Unii Europejskiej ulega sporym zmianom, co odzwierciedlają nowe rozwiązania w programie regionalnym. Naszym głównym celem jest transformacja regionu  przy zapewnieniu przestrzeni dla jego rozwoju, bezpieczeństwa i dobrobytu mieszkańców.

Budżet Programu wynosi ponad 2,1 mld euro, z czego 1 785,9 mln euro to wkład unijny. Zarówno w obecnej perspektywie, jak i w poprzedniej region ma do dyspozycji środki Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego. Oba te fundusze łącznie dadzą naszemu województwu kwotę o ok. 58 mln euro większą niż w poprzedniej perspektywie. Jest to wyraz dążenia UE do większego zaangażowania władz lokalnych i regionalnych w proces realizacji polityki spójności, ale też dążenia władz regionu do przejęcia jeszcze większej odpowiedzialności za rozwój Warmii i Mazur.

Wśród priorytetowych kierunków wsparcia znalazły się: gospodarka i cyfryzacja, energia, środowisko i klimat, transport, edukacja, rynek pracy, włączenie społeczne, zdrowie, kultura i turystyka oraz obszary miejskie. Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur mają się przyczynić do zielonej, cyfrowej i gospodarczej transformacji regionu.

Prawie 25 proc. całości środków FEWiM przeznaczono na projekty strategiczne o szczególnym znaczeniu dla rozwoju województwa. Należą do nich m.in. projekty infrastrukturalne, w tym poprawiające dostępność transportową, zabezpieczenie szlaków wodnych Kanału Elbląskiego i Wielkich Jezior Mazurskich, budowa Północnego Centrum Psychiatrii Dziecięcej, rozwój szlaków rowerowych i turystycznych (w tym Szlak Kopernikowski). Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur to także szansa na zdobycie wykształcenia czy na podjęcie pracy odpowiadającej indywidualnym potrzebom, preferencjom i ambicjom mieszkańców województwa. To także dostęp do niezbędnych zasobów, usług publicznych czy zdrowotnych.

– Z doświadczeń poprzednich unijnych perspektyw doskonale wiemy, że Komitet Monitorujący odgrywa bardzo ważną rolę w procesie zarządzania programem regionalnym – dodał marszałek Brzezin. – Najbliższe miesiące to będzie czas intensywnej pracy. Do końca tego roku przewiduję jeszcze pięć posiedzeń komitetu.

Najbliższe posiedzenie zaplanowano na koniec kwietnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze posty

Miłomłyn dołącza do pomocy powodzianom, zbiórka w szkole i siedzibie M-GOK

GMINA MIŁOMŁYN. Nie ma czasu na przyglądanie się. Trzeba pomagać. Mieszkańcy Miłomłyna mogą włączyć się do pomocy poszkodowanym przez powódź na południu Polski. Rzeczy potrzebne powodzianom zbierane są w dwóch miejscach.

Don Witt(o) ustrzelił hat-trick i Iskra wygrała z Mewą w derbach gminy Ostróda

PIŁKA NOŻNA. Na boiskach regionalnej Serie B piłkarze strzelali aż miło. W grupie 4 podczas derbów gminy Ostróda w Smykówku padło osiem goli. Postrzelała też Żabianka Żabi Róg, która w grupie 2 rozgromiła Pogrom Aniołowo.

Zaczynamy zbiórkę dla powodzian, dary można dostarczać do Straży Miejskiej

OSTRÓDA. Ostródzianie pomagali powodzianom z południa w 1997 roku. Ruszamy zatem z pomocą teraz. W poniedziałek od godz. 9 w siedzibie Straży Miejskiej w ostródzkim Urzędzie Miasta rusza zbiórka rzeczy najbardziej potrzebnych mieszkańcom zalanych terenów.

Koniec passy Płomienia, Jastrząb nie zwalnia, gospodarze górą na Estadio Toronto

PIŁKA NOŻNA. W okręgówce pierwszy raz w tym sezonie przegrał Płomień. Na boiskach klasy A Jastrząb przedłużył zwycięski lot. W Tyrowie derby powiatu dla gospodarzy. We Frygnowie drugie derbowe starcie weekendu zakończyło się remisem.
- Reklama -Portal Informacyjny | Ostróda i okolice - Reklama

Rywal był słabszy to brak zgrania nie utrudnił zwycięstwa Jedynce KODO Morąg

PIŁKA NOŻNA. Już w pierwszym kwadransie szczypiorniści Jedynki KODO Morąg pokazali akademikom z Bydgoszczy kto będzie rządził w rozgrywkach I ligi. Gospodarze mieli cztery bramki na plusie i do końca kontrolowali i wygrali mecz inauguracyjny.

Olek Majchrzak dźwignął temat i dołożył dwa punkty do inauguracyjnej wygranej

TENIS STOŁOWY. Zgodnie z planem rozgrywki I ligi północnej rozpoczęła drużyna Energi-Morliny Ostróda. Ostródzcy pingpongiści zagrali w eksperymentalnym składzie inie bez trudu pokonali TOP Solec Kujawski.

Musisz przeczytać

Miłomłyn dołącza do pomocy powodzianom, zbiórka w szkole i siedzibie M-GOK

GMINA MIŁOMŁYN. Nie ma czasu na przyglądanie się. Trzeba pomagać. Mieszkańcy Miłomłyna mogą włączyć się do pomocy poszkodowanym przez powódź na południu Polski. Rzeczy potrzebne powodzianom zbierane są w dwóch miejscach.

Don Witt(o) ustrzelił hat-trick i Iskra wygrała z Mewą w derbach gminy Ostróda

PIŁKA NOŻNA. Na boiskach regionalnej Serie B piłkarze strzelali aż miło. W grupie 4 podczas derbów gminy Ostróda w Smykówku padło osiem goli. Postrzelała też Żabianka Żabi Róg, która w grupie 2 rozgromiła Pogrom Aniołowo.
- Reklama -

Może Ci się spodobaćPOWIĄZANE
Polecane dla Ciebie