RegionJezioro Dąbrowa Wielka nie dla rybaków, to będzie akwen...

Jezioro Dąbrowa Wielka nie dla rybaków, to będzie akwen tylko dla wędkarzy

-

- Reklama -Portal Informacyjny | Ostróda i okolice - Reklama

GMINA DĄBRÓWNO. Jezioro Dąbrowa Wielka i kilka mniejszych akwenów utworzą obwód rybacki, gdzie nie będą gospodarować rybacy. Będą to akweny do turystyki wędkarskiej. Tak zdecydował właściciel tych jezior PGW Wody Polskie.

Rybacy nie będą już prowadzić nieracjonalnej gospodarki – „kłusować” – na jeziorze Dąbrowa Wielka / Fot. Marcin Tchórz

Grzegorz Witkowski, podsekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury, zajmujący się m.in. wodami śródlądowymi w Polsce (więcej o ministrze TUTAJ) odwiedził ostatnio gminę Dąbrówno. Przyjechał z dobrymi wieściami dla lokalnych wędkarzy i mieszkańców wypoczywających nad jeziorem Dąbrowa Wielka.

Gmina Dąbrówno to w naszym regionie pierwszy samorząd, który stawia na turystykę wędkarską. Na kilku akwenach położonych na terenie tej gminy, w tym na największym jeziorze Dąbrowa Wielka, nie będą już gospodarować spółki rybackie. Z końcem kwietnia Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zakończyło wypowiedziało umowę dzierżawy Gospodarstwu Rybackiemu Ostróda w Warlitach Wielkich. Oznacza to, że spółki współpracujące z GR Ostróda nie mogą na wodach obwodu rybackiego w gminie Dąbrówno, którego dużą częścią jest Dąbrowa Wielka, prowadzić połowu ryb.

– Chcemy żeby obwody rybackie miały swoich użytkowników czyli wędkarzy – powiedział podczas spotkania w Urzędzie Gminy w Dąbrównie minister Witkowski. – Tymczasem dotychczasowa gospodarka na wodach prowadzona przez gospodarstwa rybackie, delikatnie mówiąc, była nieracjonalna. Spowodowało to, że w naszych jeziorach jak na przykład w Dąbrowa Wielka ryb jest coraz mniej. Chcemy to zmienić i sprawić, żeby wędkarze znowu mieli po co przyjeżdżać nad jeziora. Chcemy żeby akweny zarządzane przez „Wody Polskie” były ogólnodostępne, a wędkowanie na nich nie kosztowało krocie i żeby wędkarz za jedną roczną opłatę mógł wędkować na wszystkich naszych akwenach w całej Polsce.

Pierwszym takim wydzielonym i nie zagrożonym przez nieracjonalną gospodarkę rybaków ma być właśnie okręg na terenie gminy Dąbrówno. Zatem żeby móc wędkować na jeziorze Dąbrowa Wielka trzeba będzie uiścić tzw. Opłatę Krajową wprowadzoną prze Wody Polskie (o tym piszemy niżej). – Zależy nam na tym, żeby tworzone przez nas obwody miały pośredniego gospodarza, w tym przypadku gmina Dąbrówno i lokalni wędkarze, którzy będą się opiekować „swoimi wodami” – dodał wicemister Witkowski. – Przygotowujemy projekt ustawę, która przygotuje między innymi instrumenty do kontroli obwodów rybackich, których coraz więcej jest pod zarządem Wód Polskich. Nie chcemy na naszych wodach kłusowniczej gospodarki rybackiej. Nasze akweny mają być dla ludzi, dla wędkarzy, co właśnie czynimy w Dąbrównie.

Jeśli uda się przygotować operat wodny to według zapewnień ministra Witkowskiego na jeziorze Dąbrowa Wielka i innych wchodzących w skład obwodu na nowych zasadach będzie można wędkować od połowy czerwca 2023 roku.

Nasza gmina głównie żyje z turystów, których w przez cały rok, a szczególnie w sezonie letnim mamy wielu – powiedział Piotr Zwaliński, wójt gminy Dąbrówno. – Spora część naszych gości przebywa właśnie na Dąbrową Wielką i od lat przyjeżdżają do nas wędkować. Dlatego postanowiliśmy pójść w kierunku turystyki wędkarskiej i wydzielić ten obwód znajdujący się na naszym terenie tylko dla wędkarzy. Cieszymy się, że nasz wniosek został pozytywnie rozpatrzony przez ministerstwo. Czekamy teraz na ostateczne rozstrzygnięcia w tej sprawie.

Roczna opłata za możliwość wędkowania na Dąbrowie Wielkiej i innych akwenach w obwodzie rybackim na terenie gminy Dąbrówno ma kosztować 250 zł.

Wiceminister Grzegorz Witkowski (w środku) w Urzędzie Gminy w Dąbrównie wyjawił dobre wieści dla wędkarzy / Fot. Marcin Tchórz
OPŁATA KRAJOWA 
Od 1 stycznia 2023 ruszyła Opłata Krajowa – program wdrożony przez Wody Polskie, mający za zadanie ułatwić dostęp do jeszcze większej liczby łowisk wędkarskich. Dzięki porozumieniom zawieranym przez Wody Polskie z użytkownikami rybackimi, możliwe jest udostępnienie większej ilości obwodów dla wędkarzy. W ramach Opłaty Krajowej wędkarze mogą korzystać z wód dostępnych do wędkowania w ramach programu Nasze Łowiska, jak również wód innych użytkowników rybackich, którzy udostępnili obwody dla wędkarzy w ramach programu Opłata Krajowa tylko za 350 zł rocznie! Aktualnie do dyspozycji jest ponad 120 łowisk w całym kraju.

Jak donosi portal agronews.com.pl: „Możliwości wędkowania w Polsce są różnorodne. W ramach Programu Opłata Krajowa wniesienie opłaty umożliwia amatorski połów ryb zarówno na wodach, gdzie użytkownikiem są Wody Polskie, czyli obwodach rybackich i łowiskach Programu Nasze Łowiska, jak również w obwodach innych użytkowników rybackich, którzy przystąpili do programu Opłata Krajowa.

Dzięki temu Wody Polskie poszerzyły ofertę łowisk dostępnych dla wędkarzy w ramach jednej opłaty. W 2023 roku została ustalona na poziomie 350 zł, a ulgowa, dla młodzieży do 18. roku życia, to 175 zł. Zezwolenie w ramach Programu Opłata Krajowa może wykupić każdy wędkarz posiadający kartę wędkarską. Wędkarze muszą przestrzegać regulaminu amatorskiego połowu ryb, obowiązującego na danym łowisku„.

P

3 KOMENTARZE

  1. Dzwonię do wód polskich Gdańsk i nie wiedzą od kiedy można będzie wędkować w ramach opłaty krajowej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze posty

Rozgoryczeni fani Sokoła głośno wyrazili swoje niezadowolenie po kolejnej porażce

Dostało się piłkarzom Sokoła Ostróda od najbardziej zagorzałych fanów Trójkolorowych po porażce z Lechią Tomaszów Mazowiecki. Po końcowym gwizdku kibice głośno zamanifestowali swoje niezadowolenie.

Rodzeństwo druhów z OSP Stare Jabłonki krótko czekało na chrzest bojowy

Pięć zastępów strażackich wyruszyło o świcie do gaszenia pożaru budynku drewnianego w Starych Jabłonkach. Paliła się też ściółka leśna, ale strażacy nie pozwolili na rozprzestrzenienie się ognia.

Kamil Dziliński i jego „Magia grawitacji” w Przystani z Kulturą, wstęp wolny

Biblioteka Przystań z Kulturą kontynuuje cykl prezentacji znanych ostródzian. Kolejny będzie Kamil Dziliński, który wystąpi ze swoim show "Magia grawitacji". Zapraszamy 17 czerwca.

Zespół Szkół w Samborowie dostał pieniądze na nowoczesną pracownię klimatyczną

Huczne były obchody 30-lecia WFOŚiGW w Olsztynie. Wójt gminy Ostróda Bogusław Fijas został odznaczony, a ZS w Samborowie otrzymał promesę na stworzenie pracowni klimatycznej.
- Reklama -Portal Informacyjny | Ostróda i okolice - Reklama

Młodzi artyści z Ostródy na zamku wspólnie zasygnalizowali – Mamy Talent!

Chcą promować i wspierać utalentowane młode osoby oraz stworzyć platformę, na której młodzi artyści będą prezentowali swoje talenty. Okazją do tego 1. Młodzieżowy Przegląd Talentów "Mamy Talent 2023".

Sobotni piknik w Brzydowie będzie krokiem do bezpiecznej przyszłości

W najbliższą sobotę (10 czerwca) zapraszamy do Brzydowa na drugi z pięciu "bezpiecznych pikników" rodzinnych. Spotkanie dzieci i dorosłych na placu przy szkole ruszy o godz. 13.

Musisz przeczytać

Rozgoryczeni fani Sokoła głośno wyrazili swoje niezadowolenie po kolejnej porażce

Dostało się piłkarzom Sokoła Ostróda od najbardziej zagorzałych fanów Trójkolorowych po porażce z Lechią Tomaszów Mazowiecki. Po końcowym gwizdku kibice głośno zamanifestowali swoje niezadowolenie.

Rodzeństwo druhów z OSP Stare Jabłonki krótko czekało na chrzest bojowy

Pięć zastępów strażackich wyruszyło o świcie do gaszenia pożaru budynku drewnianego w Starych Jabłonkach. Paliła się też ściółka leśna, ale strażacy nie pozwolili na rozprzestrzenienie się ognia.
- Reklama -

Może Ci się spodobaćPOWIĄZANE
Polecane dla Ciebie