RegionSetki milionów złotych od marszałka dla samorządów na "inwestycje...

Setki milionów złotych od marszałka dla samorządów na “inwestycje kanałowe”

-

- Reklama -

REGION. Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa podpisał porozumienie z samorządowcami na realizację projektów “Strategii rozwoju Krainy Kanału Elbląskiego” o wartości ponad 433 mln zł.

Umowa z przedstawicielami Związku i samorządowcami została podpisana w Urzędzie Marszałkowskim / Fot. Archiwum organizatora

Zaledwie rok temu trwały jeszcze intensywne rozmowy i negocjacje samorządu województwa warmińsko-mazurskiego z Komisją Europejską o środkach unijnych dedykowanych regionowi w ramach Polityki Spójności  na lata 2021-2027 oraz kierunkach ich inwestowania na Warmii i Mazurach.

Dziś dysponujemy kwotą blisko 8,4 mld zł (tj. 1,8 mld EUR) i program regionalny na lata 2021-2027 Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur jest już intensywnie wdrażany.

– Kanał Elbląski jest chlubą całego regionu, posiada dziś renomę architektonicznego i technicznego unikatu o światowej skali – mówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województw. Ta prawdziwa perła regionu warmińsko-mazurskiego może się stać przysłowiową żyłą złota dla terenów znajdujących się w jego sąsiedztwie, dlatego z satysfakcją obserwuję wszelkie formy aktywności, które dzieją się na jego szlaku i na terenach przyległych.

W perspektywie 2021-2027 region mocno postawił na współpracę JST w szczególności na Obszarach Strategicznej Interwencji. Wspólne działanie gmin i powiatów na większym obszarze daje większą szansę na szersze oddziaływanie podejmowanych działań, lepsze efekty interwencji i osiągnięcie faktycznej zmiany przestrzennej. Dlatego w wyniku przeprowadzonej na przełomie 2021 i 2022 identyfikacji projektów strategicznych (zgodnie z przyjętymi przez Zarząd Województwa w sierpniu 2021 r. „Ramami identyfikacji i funkcjonowania projektów strategicznych w perspektywie finansowej UE 2021-2027″) znacząca ilość środków dedykowanych JST została zabezpieczona na projekty strategiczne przygotowane przez partnerstwa gmin i wynikające z ich strategii ponadlokalnych.

Należą do nich projekty w obszarze czystego powietrza, efektywności energetycznej, mobilności miejskiej, zabezpieczenia brzegów i nabrzeży Kanału Elbląskiego i Wielkich Jezior Mazurskich czy też szlaki rowerowe, kulturowe rozwijające turystykę i propagujące dziedzictwo kulturowe naszego regionu.

Takie projekty zgłosiło m.in. partnerstwo gmin zawiązane wokół wyjątkowego na skalę nie tylko Polski ale i Europy Kanału Elbląskiego, który stanowi dziedzictwo kulturowe Warmii i Mazur a jego unikatowość tworzy zespół pięciu pochylni i zasilanie systemu wodami Jezioraka. Od 2011 r. Kanał Elbląski ma status Pomnika Historii. Obecnie prowadzone są starania o wpis UNESCO.

Znaczenie Kanału Elbląskiego dla regionu dostrzeżono również w strategii rozwoju społeczno-gospodarczego Warmińsko-Mazurskie 2030 nie tylko poprzez objęcie go Obszarem Strategicznej Interwencji Niebieski Zachód, ale także kierując działania m.in. na inwestycje infrastrukturalne na Kanale odpowiadające na zapotrzebowanie turystów i mieszkańców oraz wspierające tworzenie popytu na nowe i nowatorskie produkty, w tym turystyczne, przy zachowaniu walorów przyrodniczych regionu.

Już w latach 2007-2013 inwestowano w rozwój Kanału – w ramach RPO WiM 2007-2013 realizowano zintegrowany projekt rozwoju lokalnego pt. „Program Rozwoju Turystyki w obszarze Kanału Elbląskiego i Pojezierza Iławskiego”, który otrzymał dofinansowanie w wysokości 238 mln zł. W tym samym czasie ze środków Programu Operacyjnego  Innowacyjna Gospodarka komplementarnie prowadzona była rewitalizacja Kanału Elbląskiego na odcinkach: Jezioro Drużno – Miłomłyn, Miłomłyn – Zalewo, Miłomłyn – Ostróda – Stare Jabłonki, na którą otrzymano dofinansowanie w wysokości 47,5 mln zł.

– Kanał, miasta i jeziora na jego szlaku są popularne wśród naszych turystów, żeglarzy i wodniaków, jednak zrealizowane inwestycje w znaczący sposób poprawiły warunki wypoczynku oraz komfort życia – dodaje marszałek Brzezin.

Do Związku Gmin i Powiatów Kanału Elbląskiego i Pojezierza Iławskiego należy 15 samorządów lokalnych:
•    miasta – Elbląg, Iława, Ostróda,
•    miasta i gminy – Miłomłyn, Morąg, Pasłęk, Zalewo,
•    gminy wiejskie – Elbląg, Iława, Małdyty, Ostróda, Rychliki,
•    a także powiaty – elbląski, iławski i ostródzki.
Strategia uwzględnia także gminy z tego obszaru, które  formalnie nie przystąpiły do Związku (Gronowo Elbląskie, Łukta, Markusy).

– Porozumienie terytorialne jest zarówno wyrazem woli obu Stron do podjęcia działań na rzecz realizacji strategii rozwoju społeczno-gospodarczego „Warmińsko-Mazurskie 2030” oraz „Strategii rozwoju Krainy Kanału Elbląskiego na lata 2021-2030”, ale również zobowiązaniem ze strony województwa do zabezpieczenia środków na te działania w Programie a ze strony Związku do realizacji konkretnych projektów strategicznych – mówi Gustaw Marek Brzezin.

Na cztery zaplanowane przez Związek projekty, którym zarząd województwa 21 lutego 2022 roku, nadał status strategicznych przeznaczono w FEWiM ponad 94 mln EURO (ponad 430 mln zł).

Źródło: Urząd Marszałkowski w Olsztynie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze posty

Żołnierze śpiewali i walczyli w oktagonie na gali “Walkę mamy we krwi 4”

OSTRÓDA. Trochę jak na festiwalu piosenki żołnierskiej. Bardziej jak na gali sportów walki było w piątkowy wieczór w ostródzkim amfiteatrze. Lokalne wojsko spotkało się tam podczas gali "Walkę mamy we krwi 4".

Drużyna Energi-Morliny Ostróda drużynowym wicemistrzem Polski młodzieżowców

TENIS STOŁOWY. Przynajmniej z dwoma medalami 36. Młodzieżowych Mistrzostw Polski wrócą z Gliwic pingpongiści Energi-Morliny. Pierwszy ostródzki zespół zdobył srebrny medal, a "dwójka" Ostródzianki wywalczył brąz.

Ustępujący mistrz Polski podpisał kontrakt z wychowankiem ostródzkiego klubu

PIŁKA NOŻNA. Kontraktem z Rakowem Częstochowa ponownie związał się trener Marek Papszun. Niemal w tym samym czasie z ustępującym mistrzem Polski pierwszy profesjonalny kontrakt podpisał ostródzianin Borys Dmytryszyn.

Wypadek autobusu w Durągu, trzy osoby zostały odwiezione do szpitala

GMINA OSTRÓDA. Policja wyjaśnia okoliczności wypadku na drodze powiatowej między Durągiem a Glądami. Na prostym odcinku drogi doszło do wypadku autobusu, w którym podróżowało dziesięcioro pasażerów.
- Reklama -Portal Informacyjny | Ostróda i okolice - Reklama

W listopadzie ukradł zagęszczarki, teraz został zatrzymany przez policjantów

OSTRÓDA. Sprawę kradzieży z listopada ubiegłego roku kilka dni temu zakończyli ostródzcy policjanci. Złodziej w środę usłyszał zarzuty kradzieży sprzętu budowlanego na jednej z ostródzkich budów. Sprawca przyznał się do zarzucanych czynów.

Trybuny w Starych Jabłonkach prawie gotowe na Beach Pro Tour Warmia Mazury

GMINA OSTRÓDA. Na plaży Hotelu Anders w Starych Jabłonkach trybuny wspięły się do góry. Metalowa konstrukcja otoczyła piaskową arenę zmagań, gdzie rozegrane zostaną mecze i finały Beach Pro Tour Warmia Mazury w siatkówce plażowej.

Musisz przeczytać

Żołnierze śpiewali i walczyli w oktagonie na gali “Walkę mamy we krwi 4”

OSTRÓDA. Trochę jak na festiwalu piosenki żołnierskiej. Bardziej jak na gali sportów walki było w piątkowy wieczór w ostródzkim amfiteatrze. Lokalne wojsko spotkało się tam podczas gali "Walkę mamy we krwi 4".

Drużyna Energi-Morliny Ostróda drużynowym wicemistrzem Polski młodzieżowców

TENIS STOŁOWY. Przynajmniej z dwoma medalami 36. Młodzieżowych Mistrzostw Polski wrócą z Gliwic pingpongiści Energi-Morliny. Pierwszy ostródzki zespół zdobył srebrny medal, a "dwójka" Ostródzianki wywalczył brąz.
- Reklama -

Może Ci się spodobaćPOWIĄZANE
Polecane dla Ciebie