RegionSetki milionów złotych od marszałka dla samorządów na "inwestycje...

Setki milionów złotych od marszałka dla samorządów na „inwestycje kanałowe”

-

- Reklama -Portal Informacyjny | Ostróda i okolice - Reklama

REGION. Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa podpisał porozumienie z samorządowcami na realizację projektów „Strategii rozwoju Krainy Kanału Elbląskiego” o wartości ponad 433 mln zł.

Umowa z przedstawicielami Związku i samorządowcami została podpisana w Urzędzie Marszałkowskim / Fot. Archiwum organizatora

Zaledwie rok temu trwały jeszcze intensywne rozmowy i negocjacje samorządu województwa warmińsko-mazurskiego z Komisją Europejską o środkach unijnych dedykowanych regionowi w ramach Polityki Spójności  na lata 2021-2027 oraz kierunkach ich inwestowania na Warmii i Mazurach.

Dziś dysponujemy kwotą blisko 8,4 mld zł (tj. 1,8 mld EUR) i program regionalny na lata 2021-2027 Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur jest już intensywnie wdrażany.

– Kanał Elbląski jest chlubą całego regionu, posiada dziś renomę architektonicznego i technicznego unikatu o światowej skali – mówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województw. Ta prawdziwa perła regionu warmińsko-mazurskiego może się stać przysłowiową żyłą złota dla terenów znajdujących się w jego sąsiedztwie, dlatego z satysfakcją obserwuję wszelkie formy aktywności, które dzieją się na jego szlaku i na terenach przyległych.

W perspektywie 2021-2027 region mocno postawił na współpracę JST w szczególności na Obszarach Strategicznej Interwencji. Wspólne działanie gmin i powiatów na większym obszarze daje większą szansę na szersze oddziaływanie podejmowanych działań, lepsze efekty interwencji i osiągnięcie faktycznej zmiany przestrzennej. Dlatego w wyniku przeprowadzonej na przełomie 2021 i 2022 identyfikacji projektów strategicznych (zgodnie z przyjętymi przez Zarząd Województwa w sierpniu 2021 r. „Ramami identyfikacji i funkcjonowania projektów strategicznych w perspektywie finansowej UE 2021-2027″) znacząca ilość środków dedykowanych JST została zabezpieczona na projekty strategiczne przygotowane przez partnerstwa gmin i wynikające z ich strategii ponadlokalnych.

Należą do nich projekty w obszarze czystego powietrza, efektywności energetycznej, mobilności miejskiej, zabezpieczenia brzegów i nabrzeży Kanału Elbląskiego i Wielkich Jezior Mazurskich czy też szlaki rowerowe, kulturowe rozwijające turystykę i propagujące dziedzictwo kulturowe naszego regionu.

Takie projekty zgłosiło m.in. partnerstwo gmin zawiązane wokół wyjątkowego na skalę nie tylko Polski ale i Europy Kanału Elbląskiego, który stanowi dziedzictwo kulturowe Warmii i Mazur a jego unikatowość tworzy zespół pięciu pochylni i zasilanie systemu wodami Jezioraka. Od 2011 r. Kanał Elbląski ma status Pomnika Historii. Obecnie prowadzone są starania o wpis UNESCO.

Znaczenie Kanału Elbląskiego dla regionu dostrzeżono również w strategii rozwoju społeczno-gospodarczego Warmińsko-Mazurskie 2030 nie tylko poprzez objęcie go Obszarem Strategicznej Interwencji Niebieski Zachód, ale także kierując działania m.in. na inwestycje infrastrukturalne na Kanale odpowiadające na zapotrzebowanie turystów i mieszkańców oraz wspierające tworzenie popytu na nowe i nowatorskie produkty, w tym turystyczne, przy zachowaniu walorów przyrodniczych regionu.

Już w latach 2007-2013 inwestowano w rozwój Kanału – w ramach RPO WiM 2007-2013 realizowano zintegrowany projekt rozwoju lokalnego pt. „Program Rozwoju Turystyki w obszarze Kanału Elbląskiego i Pojezierza Iławskiego”, który otrzymał dofinansowanie w wysokości 238 mln zł. W tym samym czasie ze środków Programu Operacyjnego  Innowacyjna Gospodarka komplementarnie prowadzona była rewitalizacja Kanału Elbląskiego na odcinkach: Jezioro Drużno – Miłomłyn, Miłomłyn – Zalewo, Miłomłyn – Ostróda – Stare Jabłonki, na którą otrzymano dofinansowanie w wysokości 47,5 mln zł.

– Kanał, miasta i jeziora na jego szlaku są popularne wśród naszych turystów, żeglarzy i wodniaków, jednak zrealizowane inwestycje w znaczący sposób poprawiły warunki wypoczynku oraz komfort życia – dodaje marszałek Brzezin.

Do Związku Gmin i Powiatów Kanału Elbląskiego i Pojezierza Iławskiego należy 15 samorządów lokalnych:
•    miasta – Elbląg, Iława, Ostróda,
•    miasta i gminy – Miłomłyn, Morąg, Pasłęk, Zalewo,
•    gminy wiejskie – Elbląg, Iława, Małdyty, Ostróda, Rychliki,
•    a także powiaty – elbląski, iławski i ostródzki.
Strategia uwzględnia także gminy z tego obszaru, które  formalnie nie przystąpiły do Związku (Gronowo Elbląskie, Łukta, Markusy).

– Porozumienie terytorialne jest zarówno wyrazem woli obu Stron do podjęcia działań na rzecz realizacji strategii rozwoju społeczno-gospodarczego „Warmińsko-Mazurskie 2030” oraz „Strategii rozwoju Krainy Kanału Elbląskiego na lata 2021-2030”, ale również zobowiązaniem ze strony województwa do zabezpieczenia środków na te działania w Programie a ze strony Związku do realizacji konkretnych projektów strategicznych – mówi Gustaw Marek Brzezin.

Na cztery zaplanowane przez Związek projekty, którym zarząd województwa 21 lutego 2022 roku, nadał status strategicznych przeznaczono w FEWiM ponad 94 mln EURO (ponad 430 mln zł).

Źródło: Urząd Marszałkowski w Olsztynie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze posty

Punkty Wojtka Chrząszcza nie wystarczyły na pokonanie nowych liderów z Elbląga

Pingpongiści Budom Orneta przegrali trzecie w tym sezonie spotkanie w rozgrywkach warmińsko-mazurskiej III ligi. Tym razem lepsi okazali się zawodnicy Oldboys Mlexer Elbląg, którzy wysoko pokonali ornecian.

W Miłomłynie 32-latek zaatakował i okradł starszego od siebie mężczyznę

Policjanci zatrzymali 32-latka, który w Miłomłynie uderzył i okradł 69-letniego mężczyznę. Napastnik ukradł pieniądze w kwocie 600 złotych. Za popełnione przestępstwo grozi mu nawet do 5 lat więzienia.

Po 20 minutach derbów Warmia-Energa pokazała moc i odjechała Jedynce KODO

Drugiej z kolei porażki we własnej hali doznali szczypiorniści Jedynki KODO Morąg. W "kotle Jedynki" gospodarze do przerwy toczyli wyrównany bój. Ale w drugiej połowie Energa-Warmia Olsztyn była lepsza i skuteczniejsza.

Szóste zwycięstwo ekipy Energa-Morliny i awans na fotel wicelidera

Dobiega końca pierwsza runda rozgrywek I ligi w grupie północnej. W 8. kolejce spotkań pingpongiści Energa-Morliny Ostróda pewnie wygrali w Gdańsku i awansowali na 2. miejsce w ligowej klasyfikacji.
- Reklama -Portal Informacyjny | Ostróda i okolice - Reklama

Głosujcie na zdjęcie, piłkarzy, trenera i wydarzenie w plebiscycie WMZPN

Siedem nominacji mamy w dorocznym plebiscycie organizowanym przez WMZPN. Siódma to fotka Jakuba Stepnowskiego zgłoszona w kategorii "Piłkarskie zdjęcie roku 2023". Głosowanie kończy się 5 grudnia.

Dwa nowe mercedesy sprintery zasiliły flotę karetek ostródzkiego szpitala

Na parking pod ostródzkim szpitalem zajechały dwa nowe mercedesy sprintery. To ostatni zakup spółki, dofinansowany ze środków rządowych. Nowe karetki kosztowały ponad 1,2 miliona złotych.

Musisz przeczytać

Punkty Wojtka Chrząszcza nie wystarczyły na pokonanie nowych liderów z Elbląga

Pingpongiści Budom Orneta przegrali trzecie w tym sezonie spotkanie w rozgrywkach warmińsko-mazurskiej III ligi. Tym razem lepsi okazali się zawodnicy Oldboys Mlexer Elbląg, którzy wysoko pokonali ornecian.

W Miłomłynie 32-latek zaatakował i okradł starszego od siebie mężczyznę

Policjanci zatrzymali 32-latka, który w Miłomłynie uderzył i okradł 69-letniego mężczyznę. Napastnik ukradł pieniądze w kwocie 600 złotych. Za popełnione przestępstwo grozi mu nawet do 5 lat więzienia.
- Reklama -

Może Ci się spodobaćPOWIĄZANE
Polecane dla Ciebie