KulturaMajówką z łukiem i koniem rozpoczyna się sezon letni...

Majówką z łukiem i koniem rozpoczyna się sezon letni pod Grunwaldem

-

- Reklama -

GMINA GRUNWALD. Jeźdźcy na koniach uzbrojeni w łuki opanują ten weekend Pola Grunwaldzkie. Rozegrane tam zostaną Międzynarodowe Zawody Łucznictwa Konnego – 13. Majówka z koniem i łukiem.

W weekend polecamy wycieczkę na Pola Grunwaldzkie / Fot. Archiwum organizatora

Wydarzenie rozpoczyna sezon letni pełen sportowej rywalizacji i atrakcji rycerskich. Największe Międzynarodowe Zawody Łucznictwa Konnego organizowane w Polsce przez AMM Archery, Fundację Instytut Łucznictwa Konnego i Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.

Zawody rozpoczną się dwudniowym szkoleniem uczestników, którzy dotarli na miejsce wcześniej. W tym roku udział wezmą zawodnicy z Kataru, Jordanii, Hiszpanii i Anglii.

Dla wielu osób Majówka z koniem i łukiem to długo wyczekiwane spotkania towarzyskie z uczestnikami z wielu różnych krajów. Wśród uczestników nie zabraknie medalistki mistrzostw świata i Europy – Anny Sokólskiej. Zagadką są zawodnicy z krajów arabskich – na Polach Grunwaldu pojawią się pierwszy raz.

– Organizacja tak wielkiego przedsięwzięcia jakim jest Majówka z łukiem i koniem nie byłoby możliwe gbez wsparcia lokalnych władz oraz Muzeum Bitwy pod Grunwaldem – mówi nam Michał Sanczenko, dyrektor zawodow. –. Nasza współpraca trwa już 13 lat. W gościnne progi Warmii i Mazur przybędą reprezentanci Polski, Anglii, Kataru, Sudanu, Jordanii, Hiszpanii, a także Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Sportowe zmagania będzie można obserwować przez trzy dni. Zawodnicy rozpoczną sportową rywalizację 17 maja na Torze Polskim. To jedna z najciekawszych konkurencji, ponieważ za każdym razem tor ustawiony jest inaczej.

Długość toru jest różna i wynosi 700 do nawet 1000 m długości. Tarcze są ustawione w różnych kierunkach: do przodu, do tyłu, na lewą, na prawą stronę, w dół, blisko i daleko (nawet do 50m odległości). Ilość tarcz zależy od długości i może to być od 12 do 15 tarcz. Limit czasu przejazdu zależy od długości toru.

W sobotę odbędzie się konkurencja Tower 90, podczas której należy wykazać się olbrzymią precyzją strzelania z dużych odległości. Konkurencja rozgrywana jest na torze o długości 90 m z limitem 18 sekund na przejazd. Tarcza ustawiona jest centralnie na torze. Należy strzelać do przodu, w bok i do tyłu. Każdy zawodnik ma 6 przejazdów punktowanych, a ilość strzał jest nieograniczona. Za każdą sekundę powyżej normy są dodawane dodatkowe punkty.

Ostatni dzień majówki to konkurencja Qabak. Polega na wykonaniu strzału jednocześnie w tył i bok do tarczy kigaç, która ma średnicę 30 cm. Następnym celem jest okrągła tarcza ustawiona na 8-metrowym słupie o średnicy 60 cm. Aby wykonać ten strzał należy położyć się na galopującym koniu (na wysokości łopatek konia) i oddać strzał w górę. Każdy zawodnik ma możliwość pokonania toru 4-ktortnie z limitem 12 sekund.

Swoich sił będą też mogli spróbować widzowie podczas II Grunwaldzkimego Turnieju Łuczniczeg. Dodatkowo każdego dnia organizatorzy od godz. 15 zapewniają naukę podstaw łucznictwa oraz dla najmłodszych przejażdżki na kucyku.

PROGRAM MAJÓWKI Z ŁUKIEM I KONIEM 
PIĄTEK 18 MAJA
godz. 10–16 – Konkurencja Grunwaldzka – Tor Polski;
godz. 15–16 – nauka strzelania z łuku, oprowadzanki na koniu
SOBOTA 18 MAJA
godz. 10–16 – Konkurencja Tower 90;
godz. 15–16 – nauka strzelania z łuku; oprowadzanki na koniu
NIEDZIELA 19 MAJA
godz. 9 – 13 – Konkurencja Qabak Individual;
godz. 14-15 – pokaz konny;
godz. 15-16 – ceremonia zamknięcia i wręczenie nagród

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze posty

Tyrowo przerwało zwycięską passę Miłakowa, Iskra rozgromiła Pogrom

PIŁKA NOŻNA. Piłkarze naszych drużyn strzelali aż miło na boiskach klasy A i B. Na Estadio Toronto zawodnicy LKS Tyrowo przerwali zwycięską passę MKS Miłakowo. W klasie B aż czternaście goli strzeliła Iskra Smykówko.

Wrócił “Nowik” i dał Sokołowi zwycięstwo, Huragan strzelił cztery gole i przegrał

PIŁKA NOŻNA. Kormoran ambitnie walczy o utrzymanie i w 26. kolejce okręgówki pokonał Drwęcę. O jedną bramkę lepszy od Ossy na własnym stadionie był Sokół. Jeden gol mniej z dziewięciu strzelonych w Rudzienicach przyniósł porażkę Huraganowi.

Ostródzcy strażacy są cenieni w regionie, spotkali się na Dniu Strażaka

OSTRÓDA. W ostatnich latach jest popyt na dowódców z KP PSP Ostróda. Świadczy to o dobrej robocie jaką na co dzień wykonują ostródzcy strażacy. Na placu przed Starostwem Powiatowym w Ostródzie w niedzielę świętowano Dzień Strażaka.

Ostródzianie wysoko przegrali pierwszy mecz barażowy o LOTTO Superligę

TENIS STOŁOWY. Już w pierwszym spotkaniu barażu o awans do LOTTO Superligi zespół Energi-Morliny Ostróda stracił na to szansę. Ostródzianie wysoko przegrali u siebie z Villa Verde KS Olesno.
- Reklama -Portal Informacyjny | Ostróda i okolice - Reklama

Kolorowy peleton w pełnym słońcu “zakręcił” na najwyższą górę Warmii i Mazur

GMINA OSTRÓDA. Miło było popatrzeć jak na długości kilku kilometrów rozciągał się wielki kolorowy wąż kolarski. Było to na drodze z Kajkowa do Wysokiej Wsi. Blisko 600 rowerzystów pojechało w 23. Rodzinnym Rajdzie Rowerowym Dylewska Góra.

Dzieci z miasta i gminy Ostróda rozpoczęły 34. Ostródzkie Biegi Uliczne [FOTO]

BIEGI. Na stadionie lekkoatletyczny przy ul. Wyszyńskiego rozpoczął się dwudniowy festiwali biegania 34. Ostródzkie Biegi Uliczne. W pierwszej części ostródzkiego biegania na tartanie rywalizowali uczniowie szkół podstawowych.

Musisz przeczytać

Tyrowo przerwało zwycięską passę Miłakowa, Iskra rozgromiła Pogrom

PIŁKA NOŻNA. Piłkarze naszych drużyn strzelali aż miło na boiskach klasy A i B. Na Estadio Toronto zawodnicy LKS Tyrowo przerwali zwycięską passę MKS Miłakowo. W klasie B aż czternaście goli strzeliła Iskra Smykówko.

Wrócił “Nowik” i dał Sokołowi zwycięstwo, Huragan strzelił cztery gole i przegrał

PIŁKA NOŻNA. Kormoran ambitnie walczy o utrzymanie i w 26. kolejce okręgówki pokonał Drwęcę. O jedną bramkę lepszy od Ossy na własnym stadionie był Sokół. Jeden gol mniej z dziewięciu strzelonych w Rudzienicach przyniósł porażkę Huraganowi.
- Reklama -

Może Ci się spodobaćPOWIĄZANE
Polecane dla Ciebie