GMINA MIŁOMŁYN. “Od ziarenka małego do wieńca dożynkowego.” Między innymi takie słowa opisywały historie powstawania wieńców na tegoroczne dożynki gminne w Miłomłynie. Jurorom najbardziej do gustu przypadł ten przygotowany przez KGW Miłomłyn.
Wieńce dożynkowe od wieków są nieodłącznym elementem polskiej tradycji związanej z obchodami dożynek. Symbolizują zakończenie żniw i wyplatane są w podzięce za zebrane plony. Dożynki, zwane też świętem plonów, swoje korzenie mają w pogańskich obrzędach, ale z czasem zostały zaadaptowane na potrzeby chrześcijan. Niezmiennie jednak było formą podziękowania za plony.
Aktualnie dożynki są okazją do świętowania i integracji lokalnych społeczności, a także prezentacji regionalnych tradycji, strojów i potraw. Te zwyczaje jak najbardziej można było dostrzec podczas dożynek gminnych w Miłomłynie. W tym roku święto plonów gminy Miłomłyn miało jedno z większych nasileń parlamentarzystów. Dożynkowymi gośćmi burmistrz Beaty Mazur i miłomłyńskich producentów rolnych byli m.in. posłanka Katarzyna Królak i senator Gustaw Marek Brzezin. Oboje pogratulowali i podziękowali rolnikom za ich całoroczną pracę. Jednak tradycji musiało się stać się zadość i tradycyjnie wybrany został najefektowniejszy wieniec dożynkowy. Komisja konkursowa uznała, że najlepszą pracę wykonały gospodynie z KGW Miłomłyn. To wypleciony, a raczej skonstruowany, przez miłomłynianki wieniec dożynkowy najbardziej przypadł do gustu jurorom.