OSTRÓDA. Z rozmachem ostródzka młodzież świętuje miejskie Dni Młodzieży. Na zamku młodzieżowi radni z Warmii i Mazur spotkali się podczas IV sesji rady Sejmiku Młodzieżowego. Poza tym młodzi ostródzianie będą świętować w amfiteatrze.
Nieczęsto jest to praktykowane, ale najaktywniejsze młodzieżowe samorządy dostępują takiego zaszczytu. W piątek na wyjazdowej sesji w Ostródzie spotkał się Młodzieżowy Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Młodzi radni z Warmii i Mazur na IV sesji obecnej kadencji spotkali się w sali reprezentacyjnej ostródzkiego zamku. Przyczynkiem wyjazdowego spotkania młodzieżowych radnych były Dni Młodzieży świętowane w piątek w Ostródzie.
Podczas sesji poza bieżącymi sprawami młodzieżowy sejmik WiM pochylił się nad raportem o stanie młodzieży w Ostródzie. Ten został opracowany miesiącach luty-czerwiec tego roku przez Młodzieżową Radę Miasta w Ostródzie. Raport powstał w ramach realizacji projektu „Młodzież dla Ostródy- Ostróda dla Młodzieży”.
Ostródzka młodzież w swoim raporcie zwróciła m.in. uwagę na to, żeby nstytucje, których odbiorcami są osoby młode podejmowały działania na rzecz ich upodmiotowienia. Rekomendowanym; mechanizmem są tu wszelkiego typu budżety partycypacyjne, w szczególności dedykowane osobom młodym, w których zgłaszają swoje projekty, a następnie współdecydują o podziale na nie środków w ramach uprzednio przewidzianej puli.
Młodzi o komunikacji miejskiej: za priorytetową kwestię uczestnicy warsztatów uznali potrzebę dopasowania rozkładów jazdy do planów lekcyjnych. stworzeniu specjalnej linii szkolnej. Co zaś tyczy się rozwoju transportu rowerowego istnieją już gotowe propozycje rozwiązań wypracowane w projekcie „Model inteligentnej mobilności miejskiej jako element Ostródzkiej Idei Human Smart Cities”. Młodzieżowa Rada Miasta mogłaby lobbować za wprowadzaniem kolejnych zmian zapisanych w dokumencie.
„Własne miejsce” młodzieży: okazuje się, że młodzi ludzie potrzebują miejsca, w którym mogłaby czuć się „u siebie”, spędzać czas tak, jak lubi, na swoich warunkach, podejmować własne inicjatywy (skatepark, świetlica). Jednocześnie, pożądane jest wsparcie ze strony osób dorosłych – powinny one jednak podążać za potrzebami młodych, stwarzać im warunki do działania, ewentualnie pomagać w przypadku trudności. Nie powinni natomiast wchodzić w rolę aktywnego animatora, raczej zostawiać przestrzeń na pomysły młodzieży – zarówno jeśli chodzi o estetykę i funkcjonalność miejsca, jak i sposoby spędzania w nim czasu.