KULTURA. Szkoły z powiatu ostródzkiego mogą rezerwować wstęp do olsztyńskiego Teatru im. Stefana Jaracza. Uczniowie za złotówkę będą mieli wstęp na spektakle w ramach programu „Teatr osiągalny. Teatr Jaracza dla szkół Warmii i Mazur.”

Pilotażowy program został zaprezentowany oficjalnie podczas konferencji prasowej w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie z udziałem marszałka województwa Marcina Kuchcińskiego oraz dyrektora instytucji Pawła Dobrowolskiego.
Samorząd województwa chce promować dziedzictwo kulturowe wśród uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Warmii i Mazur. Dzięki programowi grupy szkolne będą mogły skorzystać z biletów na spektakle w teatrze Jaracza w Olsztynie za symboliczną opłatą 1 zł brutto za jednego uczestnika w tym opiekuna. Pozostała część ceny biletu będzie finansowana przez teatr ze środków samorządu. Na realizację programu w tym roku olsztyński teatr otrzyma dotację w wysokości 250 tys. zł.
– Dzięki preferencyjnym cenom biletów wielu uczniów z naszego regionu, którzy dotychczas mieli ograniczony dostęp do spektakli teatralnych w Jaraczu, będzie mogło skorzystać z oferty jednej z naszych kluczowych instytucji kultury – zauważył Marcin Kuchciński, marszałek województwa. – To także forma inwestycji w edukację dzieci i młodzieży z Warmii i Mazur. Cieszę się, że startuje w roku, w którym teatr Jaracza świętuje swoje stulecie. To idealny moment, aby jeszcze szerzej otworzył drzwi dla młodszych widzów z najdalszych zakątków naszego regionu.
Istotą programu jest objęcie nim dzieci i młodzieży, którzy m.in. właśnie z powodu odległości nie korzystali dotąd z oferty teatru. Dlatego też w regulaminie uwzględniono dodatkowe premiowanie za odległość od instytucji.
– Policzyliśmy że w tym roku skorzysta z oferty programu osiem tysięcy uczennic i uczniów z całego województwa – powiedział dyrektor olsztyńskiego teatru Paweł Dobrowolski. – Uczniowie z najbardziej odległych miejscowości mierzą się z wykluczeniem transportowym. Głównie z myślą o nich został wdrożony ten program. Preferowane będą te szkoły, które mają najdalej do Olsztyna, a tym samym do teatru oraz miasteczka i wsie, które mają najmniejszą liczbę mieszkańców i najbardziej ograniczony dostęp do kultury.
Po stronie organów prowadzących (samorządy gminne i powiatowe)placówki edukacyjne będzie leżało zapewnienie transportu uczestników. Co istotne, dyrektor szkoły wspólnie z teatrem ustali termin wizyty, a także będzie miał możliwość wskazania preferowanych tytułów z aktualnego repertuaru własnego teatru.
Repertuar teatru Jaracza dzięki swojej różnorodności zapewnia młodym ludziom możliwość odkrycia na nowo dzieł literatury, które poznają podczas lekcji języka polskiego, jak choćby „Wesele”, „Balladyna” czy „Krzyżacy”, których premiera zaplanowana jest na ten rok.
Program będzie realizowany do końca 2025 roku lub do wyczerpania środków.