GMINA MORĄG. Miłośników lokalnej historii i nie tylko zapraszamy na darmowe zwiedzanie Muzeum Prus Górnych w Morągu. Przy okazji Europejskiej Nocy Muzeów w sobotę będzie można m.in. obejrzeć rzeźbę Ogrodnika wywiezioną z Parku w Dylewie ćwierć wieku temu.

Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie zaprasza na Europejską Noc Muzeów, która odbędzie się 16 maja 2026 roku w wybranych oddziałach instytucji. Tegoroczna edycja obejmuje wydarzenia realizowane w Olsztynie, Lidzbarku Warmińskim, Morągu i Szczytnie, oferując różnorodny program działań edukacyjnych, artystycznych
i popularyzujących dziedzictwo kulturowe regionu.
W Muzeum Prus Górnych w Morągu program koncentruje się wokół wystaw i dziedzictwa artystycznego, oferując oprowadzania kuratorskie oraz warsztaty inspirowane naturą i rzeźbą.
Jednak podczas sobotniej nocy muzeów w Morągu uwaga organizatorów będzie skupiona na dziele Adolfo Wildta „twarzy ogrodnika”, które zostało odnalezione po 25 latach od jego zaginięcia, kradzieży z Parku w Dylewie. Podczas sobotniego zwiedzania Muzeum Prus Górnych będzie można poznać sensacyjne okoliczności towarzyszące zlokalizowaniu rzeźby.
Uczestnicy „Nocy Muzeów” w pałacu Dohnów w Morągu będą mieli niepowtarzalną okazję stanąć twarzą w twarz z Ogrodnikiem.
Przypomnijmy: w listopadzie 2001 roku z parku otaczającego nieistniejący już dwór w Dylewie zrabowany został ważący blisko 3 tony marmurowy portret Johanna Larassa dłuta Adolfo Wildta, włoskiego mistrza symbolizmu i modernizmu.



