GMINA OSTRÓDA. Pradawne słowiańskie lalki motanki były formą talizmanu. Kolejny raz uczniowie klasy VI SP w Durągu na lekcji techniki i plastyki poznali metodę przygotowania słowiańskich lalek.

Zajęcia techniczne i plastyczne w jednym odbyły się pod hasłem „Żadnice, motanki magiczne lalki białoruskie i ukraińskie. Dawny kult wyrażający szacunek do darów przyrody”. Motane z nici i skrawków materiału, wypełniane słomą, roślinami albo ziarnem. Według dawnych wierzeń miały strzec domowników przed złymi duchami, pomagać ciężarnym i matkom w opiece nad dziećmi, ochraniać podróżnych, wspierać gospodynie w prowadzeniu domu. Motanki są nadal bardzo popularne w Ukrainie czy Białorusi.
Słowiańskie lalki były związane z wieloma słowiańskimi obrzędami obchodzonymi w trakcie cyklu rocznego. Chociażby nasza Marzanna, która też jest mocno osadzona w temacie lalkowym. Motanki tworzone są ręcznie, bez użycia ostrych przedmiotów, aby „nie ukłuć losu”. Sposób ich przygotowania sprawia, że lalki przechowują moc dobrych myśli i ciepło ludzkich dłoni. Technika motania wiele mówi też o tym, w jaki sposób możemy traktować siebie – w sposób łagodny, miękki, z uwagą. Nie ma jednego typu motanki – każdy region wytworzył własne rodzaje lalek. Różnice dotyczą rozmiaru, formy, używanych materiałów.
Zajęcia przeprowadzone w Szkole Podstawowej w Durągu cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży. Uczniowie poznali tradycje, wierzenia naszych wschodnich sąsiadów.
