RegionInternet nie jest anonimowy, a hejt nie jest bezkarny...

Internet nie jest anonimowy, a hejt nie jest bezkarny…

-

- Reklama -Portal Informacyjny | Ostróda i okolice - Reklama

ROZMOWA. „Korzystając ze swojej wolności słowa pamiętajmy, że wywodzi się ona z ludzkiej godności” czyli hejcie w Internecie. Rozmawiamy o tym z prawnikiem Piotrem Krajewskim.

Piotr Krajewski jest prawnikiem, który m.in. zajmuje się ochroną przed nienawiścią w Internecie / Fot. Martyna Car

Rozwój technologiczny, w tym Internetu i mediów społecznościowych przyniósł wiele korzyści. Możemy kontaktować się czy też promować swój produkt w dużo prostszy sposób. Jednocześnie z tym zjawiskiem powstały nowe, nieznane wcześniej zagrożenia. Jednym z nich jest hejt w Internecie, który dotyka nie tylko osoby znane i rozpoznawalne, ale może dotknąć każdego. Hejt stał się tak powszechny, iż „ubezpieczenie od hejtu” wprowadzają do swojej oferty firmy ubezpieczeniowe, a psycholodzy apelują o edukację najmłodszych w tym zakresie. W rozmowie z prawnikiem Piotrem Krajewskim, któremu sposoby obrony przed hejtem są szczególnie bliskie, wyjaśniamy wybrane kwestie dotyczące granic wolności słowa i ochrony przed nienawiścią w Internecie.

– Internet jest anonimowy, a hejt w Internecie jest bezkarny?

– Internet nie jest anonimowy, a hejt nie jest bezkarny. Jednak walka z tym zjawiskiem bywa trudna i czasochłonna.

– Dlaczego tak się dzieje?

– Nękanie czy znieważanie w Internecie nie jest tak namacalne i oczywiste jak niektóre inne przestępstwa. Dominuje przekonanie, że jeśli nie wydarzyła się znaczna szkoda czy też krzywda w rozumieniu fizycznym, to nic się nie stało. Ja uważam zupełnie inaczej.

– Inaczej czyli jak?

– Uważam, że ludzka psychika jest równie ważna jak zdrowie fizyczne. Przykładowo stalking może naruszać prywatność, poczucie bezpieczeństwa i godność osoby nękanej. Podobnie uważa ustawodawca, który zaostrzył w ostatnim czasie ustawowy wymiar kary za to przestępstwo. W chwili obecnej stalkerowi, który swoim działaniem spowodował targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie grozi od 2 do 12 lat pozbawienia wolności. Jest to zagrożenie karą równe zagrożeniu za przestępstwo rozboju, czyli poważnego przestępstwa przeciwko mieniu.

– Co powinna zrobić osoba, którą dotyka hejt w Internecie?

– Przede wszystkim uzyskać wsparcie psychologiczne. W dalszej kolejności powinna skonsultować się z prawnikiem, profesjonalistą, który odpowiednio zakwalifikuje stan faktyczny i przedstawi możliwości rozwiązania problemu. Tego typu zdarzenie w Internecie może mieć bardzo różne skutki prawne. Mogło dojść na przykład do przestępstwa ściganego z oskarżenia publicznego, przestępstwa prywatnoskargowego, czy też naruszenia dóbr osobistych. W grę mogą wchodzić przepisy dotyczące prawa prasowego, prawa autorskiego czy nawet prawa wyborczego. Moim zdaniem osoba niebędąca profesjonalistą, działając na własną rękę, niekoniecznie właściwie zadba o swój interes prawny.

– Hejt i nienawiść nigdy nie są dobre – uważa prawnik Piotr Krajewski/ Fot. Izabela Martyniak

– Skąd u Pana zainteresowanie tymi zagadnieniami?

– Ze względu na swoją działalność publiczną dotykał mnie hejt w Internecie w bardzo dużej skali. Chciałem sobie pomóc i „coś z tym zrobić”. Zmieniłem zainteresowania prawnicze z samorządu terytorialnego i finansów publicznych na przytoczone dziedziny prawa. Obecnie moje zainteresowania są szersze, obejmujące całość „granic wolności słowa”. Co oczywiste nie są to tylko przestępstwa przeciwko czci, ale chociażby prawo własności intelektualnej i prawo prasowe.

Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło?

– Hejt i nienawiść nigdy nie są dobre. W moim przekonaniu ich przejawy należy dusić w zarodku i po prostu z tym walczyć. Im więcej osób „nie będzie odpuszczać”, tym będziemy żyli w lepszej rzeczywistości. Nie możemy jako społeczeństwo tolerować takich zjawisk. Wolność, w tym wolność słowa jest jedną z najistotniejszych wartości ogólnoludzkich. Jednak, zgodnie z art. 30 Konstytucji RP: „Przyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło wolności i praw człowieka i obywatela. Jest ona nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych”. Korzystając ze swojej wolności słowa pamiętajmy, że wywodzi się ona z ludzkiej godności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze posty

Na turnieju w Ostródzie wygrali juniorka z Gdańska i junior z Zielonej Góry

Aleksander Majchrzak z Energa-Morliny Ostróda w przedziale miejsc 5.-8. zakończył turniej 2. Grand Prix Polski juniorów. Zawody w hali OCSiR wygrali Wiktoria Wróbel i Mateusz Żelengowski.

Powrót z przytupem, Michał Kolaj drugi w scrabblowym turnieju w Redzie

Przez niektórych określane mianem gierek słownych. Scrabble, gra w układanie słów, ma mocnych przedstawicieli w Ostródzie. Na turnieju w Redzie 2. miejsce zajął Michał Kolaj.

W Morągu wicelider rozgromił ekipę z Czerska, ósme zwycięstwo Jedynki KODO

Trwa zwycięska passa szczypiornistów morąskiej Jedynki KODO. W 9. kolejce spotkań grupy 2 II ligi morążanie we własnej hali na spokoju pokonali Handball Czersk.

Dwójka żaków z Energa-Morliny dalej walczy w 2. Grand Prix Polski w Mławie

Zawodnicy ostródzkiej akademii Energa-Morliny dzielnie walczyli podczas drugiego dnia 2. Grand Prix Polski w Mławie. Z piątki ostródzian do 1/16 awansowało dwoje ostródzkich żaków.
- Reklama -Portal Informacyjny | Ostróda i okolice - Reklama

Jeden z Energa-Morliny w najlepszej szesnastce 2. Grand Prix Polski juniorów

Na starcie było 255 juniorek i juniorów. W niedzielę w finałowym dniu turnieju 2. Grand Prix Polski juniorów wśród dziewcząt i chłopców zagra po 16 zawodników, w tym gronie jest Aleksander Majchrzak z Energa-Morliny Ostróda.

Poszukiwany Rafał Abramowski z gminy Dąbrówno, 47-latek wyszedł z domu i nie wrócił

Trwają policyjne poszukiwania 47-letniego Rafała Franciszka Abramowskiego. Mieszkaniec gminy Dąbrówno w sobotni poranek wyszedł z domu i do tej pory nie skontaktował się ze swoimi bliskimi. Jakby ktoś spotkał mężczyznę prosimy o kontakt z policją lub rodziną.

Musisz przeczytać

Na turnieju w Ostródzie wygrali juniorka z Gdańska i junior z Zielonej Góry

Aleksander Majchrzak z Energa-Morliny Ostróda w przedziale miejsc 5.-8. zakończył turniej 2. Grand Prix Polski juniorów. Zawody w hali OCSiR wygrali Wiktoria Wróbel i Mateusz Żelengowski.

Powrót z przytupem, Michał Kolaj drugi w scrabblowym turnieju w Redzie

Przez niektórych określane mianem gierek słownych. Scrabble, gra w układanie słów, ma mocnych przedstawicieli w Ostródzie. Na turnieju w Redzie 2. miejsce zajął Michał Kolaj.
- Reklama -

Może Ci się spodobaćPOWIĄZANE
Polecane dla Ciebie