OSTRÓDA. Ponad 23 tysiące osób zwiedziło miasto podczas 9 sezonów wycieczek z przewodnikami szlakiem „Tajemnic starej Ostródy”. Więcej nie będzie, bo burmistrz nie skorzysta z usług lokalnych przewodników.

– Od jesieni ubiegłego roku składaliśmy swoją ofertę na realizację dziesiątej edycji „Tajemnic starej Ostródy” – powiedział Piotr Lisowski, prezes Zachodniomazurskiego Stowarzyszenia Przewodników. – Długo nie otrzymywaliśmy żadnej odpowiedzi od burmistrza Ostróda. Ponownie składaliśmy oferty, aż w końcu doczekaliśmy się odpowiedzi odmownej.
W piśmie podpisanym przez burmistrza Ostródy czytamy: „W odpowiedzi na Pańskie pismo z dnia 13 marca 2023 r. dotyczące realizacji zadania pod nazwą „Tajemnice starej Ostródy” informuję, iż w 2023 r. nie przewiduję finansowania w/w zadania ze środków budżetu Gminy Miejskiej Ostróda. Jednocześnie informuję, że w oparciu o zasoby miejskich jednostek planujemy przygotowanie wakacyjnej oferty zwiedzania Ostródy połączonej z rejsami statków po Jeziorze Drwęckim”.
Oznacza to, że w tym sezonie letnim przewodnicy Zachodniomazurskiego Stowarzyszenia Przewodników nie zrealizują jubileuszowej 10. edycji „Tajemnic starej Ostródy”.
Patrząc na treść pisma burmistrza Michalaka należy się spodziewać, że turystów chcących poznać historię naszego miasta oprowadzą po nim pracownicy Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej albo Muzeum w Ostródzie.
– Spodziewałem się takiej decyzji burmistrza, na razie nie będę tego komentować, poczekam co na to ostródzianie – uciął Piotr Lisowski.
Realizację swojej usługi za sezon 2023 podczas 24 sobót z „Tajemnicami starej Ostródy” przewodnicy wycenili na 23 tysiące zł brutto. Przygotowana została nowa trasa zwiedzania – „Prawda i mity o wyzwoleniu Ostródy w 1945 roku. 21 stycznia jak to było naprawdę”.
TAJEMNICE STAREJ OSTRÓDY Dziesięć różnych tras turystycznych i tematycznych - każda zaplanowana na około 2,5 godziny zwiedzania - pokonywali turyści oraz ostródzianie podczas cotygodniowych wycieczek z przewodnikami podczas kolejnych dziewięciu edycji projektu „Tajemnice starej Ostródy”. Oferta miejska realizowana przez Zachodniomazurskie Stowarzyszenie Przewodników cieszyła się dużym zainteresowaniem zwiedzających, usługa zbierała dobre recenzje.