GMINA MIŁOMŁYN. Mieszkańcy Miłomłyna w strojach sprzed ponad 170 lat, przeszli ulicami miasta nad miłomłyńską śluzę. Tam odbyła się rekonstrukcja rozpoczęcia budowy Kanału Elbląskiego.
Piąty raz w Miłomłynie odbyła się Rekonstrukcja Historyczna Rozpoczęcia Budowy Kanału Elbląskiego. Panie ubrane ubrane w długie suknie, chroniące się pod kapeluszami i w cieniu parasolek przed promieniami słonecznymi. Panowie we frakach i cylindrach, niektórzy przebrani za dziewiętnastowiecznych mleczarzy. Wszyscy z miłomłyńskiego rynku przy akompaniamencie orkiestry strażackiej z Zielonki Pasłęckiej przeszli nad śluzę w Miłomłynie. Tam odbyła się inscenizacja rozpoczęcia budowy Kanału Elbląskiego, który do tej pory jest unikatową konstrukcją budowlaną w skali światowej. W okolicach śluzy w towarzystwie armatnich wystrzałów odtwórcy ról historycznych oraz przedstawiciele współczesnych władz samorządowych wykonali symboliczne pierwsze sztychy.
– Cieszymy się, że wydarzenie na stałe weszło do kalendarza wydarzeń plenerowych Miłomłyna i cieszy się rosnącą popularnością wśród mieszkańców i turystów – powiedział Stanisław Siwkowski, burmistrz Miłomłyna. – Coraz więcej osób przebiera się w stroje z epoki i bierze udział w naszej rekonstrukcji, która w tym roku odbyła się po raz piąty.
Według ustaleń badaczy wbicie pierwszej łopaty pod budowę Kanału Ostródzko-Elbląskiego (Elbląsko-Oberlandzkiego) miało odbyć się w miejscu, gdzie znajduje się śluza w Miłomłynie. To tam zlokalizowany został ważny punkt całego systemu kanałowego, gdzie krzyżowały się drogi wodne do Iławy, Ostródy i Elbląga. Tam też prawdopodobnie 28 października 1844 roku rozpoczęła się budowa traktu wodnego, który jest turystyczną perełką regionu.
– Rekonstrukcja rozpoczęcia budowy Kanału Elbląskiego powoli staje się marką turystyczną regionu i Samorząd Województwa wspiera takie wydarzenia – powiedział Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa, który uczestniczył w rekonstrukcji.