RegionKotki i pieski - rzecz o wolontariacie, Kociarnia może...

Kotki i pieski – rzecz o wolontariacie, Kociarnia może wrócić na swoje stare śmieci

-

- Reklama -Portal Informacyjny | Ostróda i okolice - Reklama

OSTRÓDA. Koty mogą wrócić do Kociarni. Sąd Okręgowy w Elblągu, nakazuje przeciwnikowi Stowarzyszenia „Kociarnia”, aby ten wydał temuż Stowarzyszeniu wszystkie klucze do ostródzkiej „Kociarni” i przywrócił odciętą instalację elektryczną.

Koty będą mogły ponownie zamieszkać w ostródzkiej Kociarni / Fot. Archiwum Kociarnia

Do napisania tegoż felietonu skłoniła mnie sprawa ostródzkiej „Kociarni”, która, kilka miesięcy temu, stanęła nagle przed dramatycznym problemem likwidacji punktu pomocowego dla porzuconych kociaków. Sprawa związana jest z wykupem budynku, który wynajmowany był na cele pierwszej pomocy i opieki nad samotnymi kotkami. Nowy właściciel bezpardonowo wkroczył do tematu kociaków i słusznie władze Stowarzyszenia poczuły zagrożenie co do dalszej bytności jedynego w Ostródzie punktu bezinteresownej pomocy zwierzętom.

Tak niegdyś sławna „Kociarnia”, angażująca dziesiątki wolontariuszy; będąca inspiracją dla wielu, znanych w Ostródzie, imprez charytatywnych, staje przed widmem zupełnego rozpadu. Wydawać by się mogło, że do pomocy kociakom stanie cała rzesza ludzi dobrej woli, którzy niemal każdego dnia publikują na swoich profilach zdjęcia biednych piesków i kotków; dla których pomoc wszelkiej maści zwierzakom, jest kwintesencją ich woluntarystycznej duszy.

Tymczasem tak się nie dzieje. Pokaźna grupa kilkudziesięciu członków i sympatyków już przy pierwszych kłopotach rozpierzcha się efemerydalnie; a gdy pojawiają się zagadnienia natury prawnej, dalsza cześć czmycha bezpowrotnie. Nikt nie chce mieć kłopotów; nikt nie chce angażować się w spory prawne. Oczywiście nikt też nie zamierza – w obronie kociaków – zaangażować się w partycypację honorarium prawnika. Przepiękna, kultowa historia ostródzkiej „Kociarni” umyka z pamięci niczym wczorajsza „relacja” z profilu koleżanki; niczym marny filmik z Tik Toka.

Zostaje garstka ludzi z sercem, tych najstarszych i najtrwalszych w uczuciach do misji, jakiej się podjęli wiele lat temu. Oni to zwracają się do mnie o bezpłatną pomoc.

Nie jestem chętny. Program charytatywny w kancelarii dawno zakończyłem, a pieski i kotki nie są z mojej bajki. Na co dzień obracam się w świecie dużego biznesu i najpoważniejszych zagadnień prawnych; ale skoro z kilkudziesięciu wolontariuszy zostaje kilka osób z iskrą; skoro wszyscy już, zdaje się, zapomnieli i odsunęli się od ostródzkiej „Kociarni”, to z przekory biorę to na warsztat.

Sąd Rejonowy w Ostródzie nie jest zbyt przychylny i oddala wniosek o zabezpieczenie roszczeń Stowarzyszenia. Nagle wszystkie instytucje w Ostródzie szukają konceptu, by zamieść sprawę kotków pod dywan. Do uszu kociarnianych ludzi docierają wprost słowa, kogo to przeciwnik nie zna w tym mieście. Tymczasem ja nie znam tu nikogo, ale lubuję się w prawie, a uzasadnienie ostródzkiego Sądu nie wytrzymało krytyki.

Prawomocnym orzeczeniem, Sąd Okręgowy w Elblągu (sygn.. akt I Cz 341/23 – doręczone z uzasadnieniem 24.10.2023 r.), zmienia postanowienie Sądu Rejonowego w Ostródzie i nakazuje przeciwnikowi Stowarzyszenia „Kociarnia”, aby ten wydał temuż Stowarzyszeniu wszystkie klucze do ostródzkiej „Kociarni” i przywrócił odciętą instalację elektryczną. Taki jest finał sprawy, która zaległa na półce mojej kancelarii w segregatorze o nazwie „Pieski i Kotki”, pośród spraw gospodarczych i kryminalnych. Chciałbym, aby sprawa ta miała swoje przesłanie dla wszystkich wolontariuszy o dobrym, acz płochliwym serduszku: Odwagi! Nie bójcie się ryzykować i nie poddawajcie się przeciwnościom losu. Jeśli jesteście już zaangażowani sercem i umysłem w dobrą sprawę, to nie zatrzymujcie się i weźcie na barki wszelkie te trudności, które mogą się pojawić w związku z Waszym wyborem. W ten sposób wykuwacie w sobie wolę i odpowiedzialność; kształtujecie charakter, który w przyszłości będzie definiował Waszą unikatową osobowość.

(-) radca prawny Piotr Brzozowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze posty

Punkty Wojtka Chrząszcza nie wystarczyły na pokonanie nowych liderów z Elbląga

Pingpongiści Budom Orneta przegrali trzecie w tym sezonie spotkanie w rozgrywkach warmińsko-mazurskiej III ligi. Tym razem lepsi okazali się zawodnicy Oldboys Mlexer Elbląg, którzy wysoko pokonali ornecian.

W Miłomłynie 32-latek zaatakował i okradł starszego od siebie mężczyznę

Policjanci zatrzymali 32-latka, który w Miłomłynie uderzył i okradł 69-letniego mężczyznę. Napastnik ukradł pieniądze w kwocie 600 złotych. Za popełnione przestępstwo grozi mu nawet do 5 lat więzienia.

Po 20 minutach derbów Warmia-Energa pokazała moc i odjechała Jedynce KODO

Drugiej z kolei porażki we własnej hali doznali szczypiorniści Jedynki KODO Morąg. W "kotle Jedynki" gospodarze do przerwy toczyli wyrównany bój. Ale w drugiej połowie Energa-Warmia Olsztyn była lepsza i skuteczniejsza.

Szóste zwycięstwo ekipy Energa-Morliny i awans na fotel wicelidera

Dobiega końca pierwsza runda rozgrywek I ligi w grupie północnej. W 8. kolejce spotkań pingpongiści Energa-Morliny Ostróda pewnie wygrali w Gdańsku i awansowali na 2. miejsce w ligowej klasyfikacji.
- Reklama -Portal Informacyjny | Ostróda i okolice - Reklama

Głosujcie na zdjęcie, piłkarzy, trenera i wydarzenie w plebiscycie WMZPN

Siedem nominacji mamy w dorocznym plebiscycie organizowanym przez WMZPN. Siódma to fotka Jakuba Stepnowskiego zgłoszona w kategorii "Piłkarskie zdjęcie roku 2023". Głosowanie kończy się 5 grudnia.

Dwa nowe mercedesy sprintery zasiliły flotę karetek ostródzkiego szpitala

Na parking pod ostródzkim szpitalem zajechały dwa nowe mercedesy sprintery. To ostatni zakup spółki, dofinansowany ze środków rządowych. Nowe karetki kosztowały ponad 1,2 miliona złotych.

Musisz przeczytać

Punkty Wojtka Chrząszcza nie wystarczyły na pokonanie nowych liderów z Elbląga

Pingpongiści Budom Orneta przegrali trzecie w tym sezonie spotkanie w rozgrywkach warmińsko-mazurskiej III ligi. Tym razem lepsi okazali się zawodnicy Oldboys Mlexer Elbląg, którzy wysoko pokonali ornecian.

W Miłomłynie 32-latek zaatakował i okradł starszego od siebie mężczyznę

Policjanci zatrzymali 32-latka, który w Miłomłynie uderzył i okradł 69-letniego mężczyznę. Napastnik ukradł pieniądze w kwocie 600 złotych. Za popełnione przestępstwo grozi mu nawet do 5 lat więzienia.
- Reklama -

Może Ci się spodobaćPOWIĄZANE
Polecane dla Ciebie