GMINA OSTRÓDA. Pętla rowerowa o długości ponad 600 metrów, dziewięć punktów widokowych z ławkami i miejsce do wspinaczki. W Szafrankach powstaje Kopernikowski park pieszo-rowerowy.

Kiedyś w całej motocrossowej Polsce teren w Szafrankach nad jeziorem Smordy (Jakuba) był kojarzony z najtrudniejszym w latach 80. XX wieku torem, gdzie rywalizowali motocrossowcy. Zawody w Szafrankach dwa, trzy razy w roku odbywały się przy jeziorze Jakuba i każda impreza gromadziła po kilka tysięcy widzów. Przez ponad 30 lat dawny tor stał bezużytecznie, zarósł, a częściowo został zabudowany.
Zostało jednak kilka hektarów terenu, który jest w administracji Gminy Ostróda i zgodnie z ich planowanym przeznaczeniem zostaniewykorzystany na cele rekreacyjno-wypoczynkowe. Właśnie trwają tam prace ziemne, których finalnym efektem będzie powstanie Kopernikowskiego parku pieszo-rowerowego.
– Chcemy żeby było to miejsce dla aktywnych mieszkańców gminy Ostróda, oczywiście zapraszamy też ostródzian oraz turystów, jak już obiekt będzie udostępniony do eksploatacji – mówi Bogusław Fijas, wójt gminy Ostróda. – Nie ma takiego miejsca w okolicy, gdzie rowerzyści mogą sobie bezpiecznie pojeździć. Stąd nasz pomysł żeby wzbogacić naszą niemałą ofertę do uprawiania różnych aktywności sportowych.
Na realizację tego pomysłu gminny samorząd pozyskał dofinansowanie z konkursu „Małe granty sołeckie Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego w 2023 roku”. Urząd Marszałkowski z Olsztynie dofinansuje tę inwestycję kwotą 25 tys. zł., drugie tyle ze swojego budżetu będzie musiała wyłożyć gmina Ostróda. Pierwszy etap realizacji projektu o nazwie Kopernikowski park pieszo-rowerowy będzie kosztować 50 tys. zł i zostanie wykonany jeszcze w tym roku budżetowym.
– Wprawdzie przez nasze tereny nie przebiega „Szlak Kopernikowski” to jako gmina także chcemy uczcić „Rok Kopernikowski” i 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika oraz upamiętnić postać wielkiego Polaka i jego związki z regionem, którego częścią jest gmina Ostróda – powiedział Bogusław Fijas, wójt gminy.
W Kopernikowskim parku rowerowo-pieszym staną też tablice informacyjne o Mikołaju Koperniku i nazwą parku. Projekt inwestycji przewiduje też postawienie wiaty dla rowerzystów ze stojakiem na rowery i koszami na śmieci. W miejscu pionowej skarpy zamontowana zostanie lina do wspinaczki. Głównym elementem Kopernikowskiego parku będzie ścieżka pieszo-rowerowa o długości ponad 600 metrów.