BiznesDobre wieści dla biznesu - 220 milionów trafi do...

Dobre wieści dla biznesu – 220 milionów trafi do przedsiębiorców z Warmii i Mazur

-

REGION. Umowę na utworzenie funduszu rozwoju regionalnego podpisali Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa oraz Marek Karólewski, prezes zarządu Warmińsko-Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Olsztynie.

W najbliższych latach 220 milionów złotych trafi do przedsiębiorców z Warmii i Mazur / Fot. Urząd Marszałkowski w Olsztynie

Umowa zakłada skierowanie w perspektywie kolejnych lat ok. 220 mln zł na pożyczki i poręczenia adresowane do przedsiębiorców z regionu. Wsparcie kierowane będzie do MŚP, ze szczególnym uwzględnieniem mikroprzedsiębiorstw, w tym samozatrudnionych i startupów posiadających siedzibę lub oddział/filię na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.

– Dzięki temu możliwe będzie zbudowanie silnej, profesjonalnie zarządzanej  bazy kapitałowej regionu, umożliwiającej finansowanie  polityki rozwoju województwa, szczególnie ważnej z punktu widzenia zakładanego  „kurczenia się”  pieniędzy unijnych w kolejnych perspektywach UE oraz zwiększenia skali wsparcia oferowanego w formie instrumentów finansowych – tłumaczy Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa. – Jest to bardzo duży zastrzyk dla naszych przedsiębiorców, bo daje gwarancję stabilności.

Już w najbliższym czasie WMARR S.A. w Olsztynie (spółka, której 100 proc. udziałowcem jest samorząd województwa) ogłosi przetarg na pośredników finansowych, których zadaniem będzie udzielanie pożyczki regionalnej dla MŚP.

– Spodziewam się, że do końca 2023 roku wyłonimy operatorów – przyznaje Marek Karólewski, prezes zarządu WMARR S.A. – W tym roku jesteśmy w stanie przekazać 40 mln zł, natomiast w następnych latach kwota będzie się sukcesywnie zwiększała. Długość spłaty pożyczek to okres 6-7 lat. Z pożyczek będzie mógł skorzystać praktycznie każdy przedsiębiorca z naszego regionu. Musi spełniać kwestie regulaminowe, które nie są jednak zbyt wygórowane. Pamiętajmy, że ciągle mówimy tutaj o pożyczkach, ale w nowym programie Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur nie zabraknie również różnych form dotacji. Dzisiejsze podpisanie umów to wyraźny sygnał, że zarząd województwa dba o rozwój przedsiębiorczości w naszym regionie.

W ramach pożyczki możliwy będzie m.in.zakup środków trwałych: w tym maszyn, urządzeń, narzędzi, przyrządów, wyposażenia, innych ruchomości oraz nieruchomości (przy czym przedmiotem wsparcia nie będzie wyłącznie zakup gruntu),  zakup wartości niematerialnych i prawnych, zakup usług obcych (n.in. robót budowlanych), zakup środków obrotowych (z ograniczeniem do 30 proc. jednostkowej pożyczki).

– Liczymy, że Warmińsko-Mazurska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. do współpracy w ramach udzielania pożyczek zaangażuje doświadczone fundusze pożyczkowe, dzięki czemu dostępność produktów finansowych zapewniona zostanie w całym regionie – dodaje marszałek Brzezin. – A z tej formy wsparcia skorzysta wielu naszych przedsiębiorców, którzy chcą się rozwijać.

Sposób dystrybucji środków finansowych i wydatkowania ich w ramach umowy szczegółowo opisany zostałwStrategii Inwestycyjnej Zasobów Zwróconych Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2023-2033 w części pochodzącej  z instrumentów finansowych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.

Strategia Inwestycyjna stanowi narzędzie realizacji polityki województwa warmińsko-mazurskiego w sferze przedsiębiorczości, określonej do końca 2030 roku w dokumencie strategicznym regionu „Warmińsko-Mazurskie 2030. Strategii rozwoju społeczno-gospodarczego”. Udostępnienie  pożyczek zmniejszy lukę inwestycyjną przedsiębiorstw  w regionie i tym samym przyczyni się do realizacji celu strategicznego Inteligentna produktywność, wyznaczonego w Strategii regionalnej.

Strategia Inwestycyjna określa kluczowe cele, warunki i zasady wykorzystania zasobów zwróconych z instrumentów finansowych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020. Z uwagi na długofalowy charakter produktów finansowych przygotowana została na okres dziesięciu lat – od 2023 do 2033 roku. Jej celem jest pobudzenie aktywności gospodarczej, rozwoju konkurencyjności i innowacyjności podmiotów gospodarczych województwa warmińsko-mazurskiego poprzez możliwość skorzystania z preferencyjnych pożyczek i poręczeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze posty

Wyciąg jakby gotowy, ale jeszcze trzeba poczekać na “szusowanie” po wodzie

OSTRÓDA. Miało być 22 lipca, ale jeszcze nie udało się. Na razie do pełni szczęścia brakuje m.in. zezwolenia Dyrekcji Urzędu Żeglugi Śródlądowej. Wiele wskazuje na to, że jazdę na nartach po Drwęckim trzeba odłożyć do najbliższego piątku.

Tomasz Krzeszewski etatowy olimpijczyk z Ostródy pozdrawia z igrzysk w Paryżu

TENIS STOŁOWY. Tomasz Krzeszewski dwukrotnie startował w igrzyskach olimpijskich. Dwa razy prowadził pingpongową kadrę Biało-czerwonych olimpijczyków. Wczoraj wylądował na igrzyskach w Paryżu jako dyrektor sportowy PZTS i pozdrawia spod wieży Eiffla.

Wioślarska młodzież Sokoła-Pumy Ostróda dobrze wiosłowała w Kruszwicy

WIOŚLARSTWO. Głośno było wioślarzach z Ostródy podczas Młodzieżowych Mistrzostw Polski i krajowego czempionatu młodzików w Kruszwicy. Ostródzianie medalu nie zdobyli, ale ocierali się o podium.

W kasach na bulwarze i amfiteatrze sprzedaż biletów na Ostróda Reggae Festival

OSTRÓDA. Czas najwyższy wyekwipować się w bilety na 23. edycję Ostróda Reggae Festival. Wejściówki, które umożliwią wstęp na ORF 2024 będą do nabycia w kasach ostródzkiego amfiteatru oraz na bulwarze Jeziora Drwęckiego.
- Reklama -Portal Informacyjny | Ostróda i okolice - Reklama

Testowania czas, Sokół przegrał drugi sparing z czwartoligowym rywalem

PIŁKA NOŻNA. Trener Andrzej Burchart prowadzi selekcję spośród kandydatów do gry w czwartoligowym Sokole. W sobotę na boisku przy...

Za kilka dni na kilka dni ponownie będą otwarte dwa przejazdy kolejowe

OSTRÓDA. Wykonawca przebudowy stacji Ostróda na czwartek (25 lipca) planuje otwarcie przejazdu kolejowego u zbiegu ulic Czarnieckiego i Kolejkowej. Do 5 sierpnia będziemy korzystać z dwóch przejazdów kolejowych.

Musisz przeczytać

Wyciąg jakby gotowy, ale jeszcze trzeba poczekać na “szusowanie” po wodzie

OSTRÓDA. Miało być 22 lipca, ale jeszcze nie udało się. Na razie do pełni szczęścia brakuje m.in. zezwolenia Dyrekcji Urzędu Żeglugi Śródlądowej. Wiele wskazuje na to, że jazdę na nartach po Drwęckim trzeba odłożyć do najbliższego piątku.

Tomasz Krzeszewski etatowy olimpijczyk z Ostródy pozdrawia z igrzysk w Paryżu

TENIS STOŁOWY. Tomasz Krzeszewski dwukrotnie startował w igrzyskach olimpijskich. Dwa razy prowadził pingpongową kadrę Biało-czerwonych olimpijczyków. Wczoraj wylądował na igrzyskach w Paryżu jako dyrektor sportowy PZTS i pozdrawia spod wieży Eiffla.
- Reklama -

Może Ci się spodobaćPOWIĄZANE
Polecane dla Ciebie