BiznesDobre wieści dla biznesu - 220 milionów trafi do...

Dobre wieści dla biznesu – 220 milionów trafi do przedsiębiorców z Warmii i Mazur

-

- Reklama -Portal Informacyjny | Ostróda i okolice - Reklama

REGION. Umowę na utworzenie funduszu rozwoju regionalnego podpisali Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa oraz Marek Karólewski, prezes zarządu Warmińsko-Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Olsztynie.

W najbliższych latach 220 milionów złotych trafi do przedsiębiorców z Warmii i Mazur / Fot. Urząd Marszałkowski w Olsztynie

Umowa zakłada skierowanie w perspektywie kolejnych lat ok. 220 mln zł na pożyczki i poręczenia adresowane do przedsiębiorców z regionu. Wsparcie kierowane będzie do MŚP, ze szczególnym uwzględnieniem mikroprzedsiębiorstw, w tym samozatrudnionych i startupów posiadających siedzibę lub oddział/filię na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.

– Dzięki temu możliwe będzie zbudowanie silnej, profesjonalnie zarządzanej  bazy kapitałowej regionu, umożliwiającej finansowanie  polityki rozwoju województwa, szczególnie ważnej z punktu widzenia zakładanego  „kurczenia się”  pieniędzy unijnych w kolejnych perspektywach UE oraz zwiększenia skali wsparcia oferowanego w formie instrumentów finansowych – tłumaczy Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa. – Jest to bardzo duży zastrzyk dla naszych przedsiębiorców, bo daje gwarancję stabilności.

Już w najbliższym czasie WMARR S.A. w Olsztynie (spółka, której 100 proc. udziałowcem jest samorząd województwa) ogłosi przetarg na pośredników finansowych, których zadaniem będzie udzielanie pożyczki regionalnej dla MŚP.

– Spodziewam się, że do końca 2023 roku wyłonimy operatorów – przyznaje Marek Karólewski, prezes zarządu WMARR S.A. – W tym roku jesteśmy w stanie przekazać 40 mln zł, natomiast w następnych latach kwota będzie się sukcesywnie zwiększała. Długość spłaty pożyczek to okres 6-7 lat. Z pożyczek będzie mógł skorzystać praktycznie każdy przedsiębiorca z naszego regionu. Musi spełniać kwestie regulaminowe, które nie są jednak zbyt wygórowane. Pamiętajmy, że ciągle mówimy tutaj o pożyczkach, ale w nowym programie Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur nie zabraknie również różnych form dotacji. Dzisiejsze podpisanie umów to wyraźny sygnał, że zarząd województwa dba o rozwój przedsiębiorczości w naszym regionie.

W ramach pożyczki możliwy będzie m.in.zakup środków trwałych: w tym maszyn, urządzeń, narzędzi, przyrządów, wyposażenia, innych ruchomości oraz nieruchomości (przy czym przedmiotem wsparcia nie będzie wyłącznie zakup gruntu),  zakup wartości niematerialnych i prawnych, zakup usług obcych (n.in. robót budowlanych), zakup środków obrotowych (z ograniczeniem do 30 proc. jednostkowej pożyczki).

– Liczymy, że Warmińsko-Mazurska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. do współpracy w ramach udzielania pożyczek zaangażuje doświadczone fundusze pożyczkowe, dzięki czemu dostępność produktów finansowych zapewniona zostanie w całym regionie – dodaje marszałek Brzezin. – A z tej formy wsparcia skorzysta wielu naszych przedsiębiorców, którzy chcą się rozwijać.

Sposób dystrybucji środków finansowych i wydatkowania ich w ramach umowy szczegółowo opisany zostałwStrategii Inwestycyjnej Zasobów Zwróconych Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2023-2033 w części pochodzącej  z instrumentów finansowych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.

Strategia Inwestycyjna stanowi narzędzie realizacji polityki województwa warmińsko-mazurskiego w sferze przedsiębiorczości, określonej do końca 2030 roku w dokumencie strategicznym regionu „Warmińsko-Mazurskie 2030. Strategii rozwoju społeczno-gospodarczego”. Udostępnienie  pożyczek zmniejszy lukę inwestycyjną przedsiębiorstw  w regionie i tym samym przyczyni się do realizacji celu strategicznego Inteligentna produktywność, wyznaczonego w Strategii regionalnej.

Strategia Inwestycyjna określa kluczowe cele, warunki i zasady wykorzystania zasobów zwróconych z instrumentów finansowych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020. Z uwagi na długofalowy charakter produktów finansowych przygotowana została na okres dziesięciu lat – od 2023 do 2033 roku. Jej celem jest pobudzenie aktywności gospodarczej, rozwoju konkurencyjności i innowacyjności podmiotów gospodarczych województwa warmińsko-mazurskiego poprzez możliwość skorzystania z preferencyjnych pożyczek i poręczeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze posty

Punkty Wojtka Chrząszcza nie wystarczyły na pokonanie nowych liderów z Elbląga

Pingpongiści Budom Orneta przegrali trzecie w tym sezonie spotkanie w rozgrywkach warmińsko-mazurskiej III ligi. Tym razem lepsi okazali się zawodnicy Oldboys Mlexer Elbląg, którzy wysoko pokonali ornecian.

W Miłomłynie 32-latek zaatakował i okradł starszego od siebie mężczyznę

Policjanci zatrzymali 32-latka, który w Miłomłynie uderzył i okradł 69-letniego mężczyznę. Napastnik ukradł pieniądze w kwocie 600 złotych. Za popełnione przestępstwo grozi mu nawet do 5 lat więzienia.

Po 20 minutach derbów Warmia-Energa pokazała moc i odjechała Jedynce KODO

Drugiej z kolei porażki we własnej hali doznali szczypiorniści Jedynki KODO Morąg. W "kotle Jedynki" gospodarze do przerwy toczyli wyrównany bój. Ale w drugiej połowie Energa-Warmia Olsztyn była lepsza i skuteczniejsza.

Szóste zwycięstwo ekipy Energa-Morliny i awans na fotel wicelidera

Dobiega końca pierwsza runda rozgrywek I ligi w grupie północnej. W 8. kolejce spotkań pingpongiści Energa-Morliny Ostróda pewnie wygrali w Gdańsku i awansowali na 2. miejsce w ligowej klasyfikacji.
- Reklama -Portal Informacyjny | Ostróda i okolice - Reklama

Głosujcie na zdjęcie, piłkarzy, trenera i wydarzenie w plebiscycie WMZPN

Siedem nominacji mamy w dorocznym plebiscycie organizowanym przez WMZPN. Siódma to fotka Jakuba Stepnowskiego zgłoszona w kategorii "Piłkarskie zdjęcie roku 2023". Głosowanie kończy się 5 grudnia.

Dwa nowe mercedesy sprintery zasiliły flotę karetek ostródzkiego szpitala

Na parking pod ostródzkim szpitalem zajechały dwa nowe mercedesy sprintery. To ostatni zakup spółki, dofinansowany ze środków rządowych. Nowe karetki kosztowały ponad 1,2 miliona złotych.

Musisz przeczytać

Punkty Wojtka Chrząszcza nie wystarczyły na pokonanie nowych liderów z Elbląga

Pingpongiści Budom Orneta przegrali trzecie w tym sezonie spotkanie w rozgrywkach warmińsko-mazurskiej III ligi. Tym razem lepsi okazali się zawodnicy Oldboys Mlexer Elbląg, którzy wysoko pokonali ornecian.

W Miłomłynie 32-latek zaatakował i okradł starszego od siebie mężczyznę

Policjanci zatrzymali 32-latka, który w Miłomłynie uderzył i okradł 69-letniego mężczyznę. Napastnik ukradł pieniądze w kwocie 600 złotych. Za popełnione przestępstwo grozi mu nawet do 5 lat więzienia.
- Reklama -

Może Ci się spodobaćPOWIĄZANE
Polecane dla Ciebie