RegionO tym jak Polacy sprawili łomot Sowietom opowie autor...

O tym jak Polacy sprawili łomot Sowietom opowie autor książki “Ostróda ’46…”

-

- Reklama -

OSTRÓDA. O tym jak żyło się w Ostródzie przez ponad rok od stycznia 1945 roku. Kiedy tak naprawdę i dlaczego została spalona duża część miasta. M.in. o tych faktach opowie autor książki “Ostróda ’46, jak Polacy Sowietów gromili” Andrzej Brzezicki.

11 października w ostródzkim CUP spotkanie z autorek książki “Ostróda ’46, jak Polacy Sowietów gromili” / Fot. Archiwum organizatora

Przez lata opowiadano, że Ostróda została zniszczona zaraz po wkroczeniu do miasta wojsk Armii Czerwonej w styczniu 1945 roku. Fakty historyczne są jednak inne. Okazuje się, że największe zniszczenia miasta nastąpiły niemal rok później w styczniu 1946. Wtedy to według ustaleń historyków na ulicach miasta miało dojść do starcia między mieszkającymi w Ostródzie kolejarzami, a pijanymi czerwonoarmistami, którzy panoszyli się się nad Drwęcą.

Jak było naprawdę będzie można dowiedzieć się podczas spotkania, na które zapraszamy 11 października do Centrum Użyteczności Publicznej. O godz. 17.30 z ostródzianami spotka się Andrzej Brzezicki, autor książki “Ostróda ’46, jak Polacy Sowietów gromili”.

Jeśli Tarantino i Smarzowski mieliby napisać wspólnie scenariusz – byłaby to ekranizacja tragicznego splotu wydarzeń w Ostródzie w mroźnym styczniu 1946 roku. Andrzej Brzeziecki na podstawie m.in. zachowanych w Archiwum IPN zeznań świadków odtwarza powojenne burzliwe chwile na ziemiach odzyskanych, kiedy po ulicach grasowali pijani czerwonoarmiści, a spokój na tym „Dzikim Zachodzie” próbowali zaprowadzić nie bardziej trzeźwi przedstawiciele władzy ludowej. Spotkanie poprowadzi: Piotr Lisowski.

Andrzej Brzeziecki – historyk, dziennikarz i publicysta. Absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 2002–2008 redaktor „Tygodnika Powszechnego". Współpracownik miesięcznika „Znak". Publikuje także w „Polityce", „Gazecie Wyborczej" i „Newsweeku".

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze posty

Tyrowo przerwało zwycięską passę Miłakowa, Iskra rozgromiła Pogrom

PIŁKA NOŻNA. Piłkarze naszych drużyn strzelali aż miło na boiskach klasy A i B. Na Estadio Toronto zawodnicy LKS Tyrowo przerwali zwycięską passę MKS Miłakowo. W klasie B aż czternaście goli strzeliła Iskra Smykówko.

Wrócił “Nowik” i dał Sokołowi zwycięstwo, Huragan strzelił cztery gole i przegrał

PIŁKA NOŻNA. Kormoran ambitnie walczy o utrzymanie i w 26. kolejce okręgówki pokonał Drwęcę. O jedną bramkę lepszy od Ossy na własnym stadionie był Sokół. Jeden gol mniej z dziewięciu strzelonych w Rudzienicach przyniósł porażkę Huraganowi.

Ostródzcy strażacy są cenieni w regionie, spotkali się na Dniu Strażaka

OSTRÓDA. W ostatnich latach jest popyt na dowódców z KP PSP Ostróda. Świadczy to o dobrej robocie jaką na co dzień wykonują ostródzcy strażacy. Na placu przed Starostwem Powiatowym w Ostródzie w niedzielę świętowano Dzień Strażaka.

Ostródzianie wysoko przegrali pierwszy mecz barażowy o LOTTO Superligę

TENIS STOŁOWY. Już w pierwszym spotkaniu barażu o awans do LOTTO Superligi zespół Energi-Morliny Ostróda stracił na to szansę. Ostródzianie wysoko przegrali u siebie z Villa Verde KS Olesno.
- Reklama -Portal Informacyjny | Ostróda i okolice - Reklama

Kolorowy peleton w pełnym słońcu “zakręcił” na najwyższą górę Warmii i Mazur

GMINA OSTRÓDA. Miło było popatrzeć jak na długości kilku kilometrów rozciągał się wielki kolorowy wąż kolarski. Było to na drodze z Kajkowa do Wysokiej Wsi. Blisko 600 rowerzystów pojechało w 23. Rodzinnym Rajdzie Rowerowym Dylewska Góra.

Dzieci z miasta i gminy Ostróda rozpoczęły 34. Ostródzkie Biegi Uliczne [FOTO]

BIEGI. Na stadionie lekkoatletyczny przy ul. Wyszyńskiego rozpoczął się dwudniowy festiwali biegania 34. Ostródzkie Biegi Uliczne. W pierwszej części ostródzkiego biegania na tartanie rywalizowali uczniowie szkół podstawowych.

Musisz przeczytać

Tyrowo przerwało zwycięską passę Miłakowa, Iskra rozgromiła Pogrom

PIŁKA NOŻNA. Piłkarze naszych drużyn strzelali aż miło na boiskach klasy A i B. Na Estadio Toronto zawodnicy LKS Tyrowo przerwali zwycięską passę MKS Miłakowo. W klasie B aż czternaście goli strzeliła Iskra Smykówko.

Wrócił “Nowik” i dał Sokołowi zwycięstwo, Huragan strzelił cztery gole i przegrał

PIŁKA NOŻNA. Kormoran ambitnie walczy o utrzymanie i w 26. kolejce okręgówki pokonał Drwęcę. O jedną bramkę lepszy od Ossy na własnym stadionie był Sokół. Jeden gol mniej z dziewięciu strzelonych w Rudzienicach przyniósł porażkę Huraganowi.
- Reklama -

Może Ci się spodobaćPOWIĄZANE
Polecane dla Ciebie