RegionSamorząd Województwa ma uchwalony budżet, dochody wyniosą ponad miliard

Samorząd Województwa ma uchwalony budżet, dochody wyniosą ponad miliard

-

- Reklama -

REGION. Dochody województwa wyniosą 1 mld 233,1 mln zł, a wydatki 1 mld 213,4 mln zł. – Budżet został skonstruowany realistycznie i bezpiecznie, z ukierunkowaniem na oszczędne, racjonalne i efektywne wykorzystanie środków finansowych – mówi marszałek województwa Marcin Kuchciński.

Za przyjęciem budżetu głosował m.in. Bogdan Bartnicki, członek Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego / Fot. Archiwum

Podczas ostatniej w tym roku sesji Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego za przyjęciem uchwały budżetowej głosowało 19 radnych, 11 było przeciw. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Ponad 437 mln zł pochłoną wydatki majątkowe, w szczególności na cele inwestycyjne. Najwięcej, bo prawie 254,3 mln zł zaplanowano w budżecie na inwestycje drogowe i mostowe. 36,5 mln zł przeznaczono na dotacje celowe na finansowanie inwestycji w instytucjach kultury, zakładach opieki zdrowotnej i dla jednostek samorządu terytorialnego.

– Ponad ćwierć miliarda złotych w budżecie zaplanowaliśmy w budżecie na inwestycje drogowe i mostowe – mówi Bogdan Bartnicki, członek Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. – Z tej kwoty ponad 40 milionów złotych pochłonie bieżące utrzymanie infrastruktury drogowej na Warmii i Mazurach.

Na poziomie blisko 170,5 mln zł planowane są wydatki na transport publiczny: kolejowy i autobusowy (w tym na kolejowy prawie 113 mln zł). Jest to więcej o prawie 25 procent w stosunku do roku bieżącego.

Na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego zaplanowano kwotę ponad 84,6 mln zł, w tym dotacje podmiotowe dla wojewódzkich instytucji kultury w kwocie 68,8 mln zł i dotacje celowe na finansowanie inwestycji w kwocie 9,7 mln zł. W porównaniu z rokiem 2023 zwiększono o 0,2 mln zł środki na ochronę zabytków, na które planuje się przeznaczyć w roku 2024 kwotę 1,7 mln zł.

Prawie 71,4 mln zł zaplanowano w budżecie na realizację zadań oświatowych. Z tego na zadania realizowane przez jednostki i placówki oświatowe zaplanowano kwotę w wysokości 51,4 mln zł. Wydatki te są finansowane z subwencji oświatowej oraz ze środków własnych samorządu województwa w kwocie 26,7 mln zł, pokrywających około 52 proc. tych kosztów, których nie pokryje subwencja. W porównaniu z projektem budżetu na 2023 rok to więcej o 9,7 mln zł. Ponadto w ramach zadań oświatowych zaplanowano środki na: dotacje dla beneficjentów programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur na lata 2021-2027 oraz zwroty dotacji wraz z odsetkami w wysokości 11,4 mln zł, a także na realizację projektu w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności w wysokości 8,6 mln zł.

Fot. Archiwum FB Bogdan Bartnicki

Na ochronę zdrowia zaplanowano 63,2 mln zł (wzrost o 26,3 mln zł w porównaniu do roku 2023), z tego wydatki na inwestycje wyniosą 34,5 mln zł (wzrost o 11,5 mln zł w porównaniu do roku 2023), natomiast wydatki bieżące to kwota 28,7 mln zł (wzrost o 14,8 mln zł w porównaniu do roku 2023).

Wydatki w zakresie pomocy społecznej oraz podejmowania działań dotyczących rynku pracy zostały zaplanowane na kwotę prawie 40 mln zł, z tego: 37,6 mln zł na działania dotyczące rynku pracy oraz 2,3 mln zł na pomoc społeczną.

Na działania szeroko rozumianej ochrony środowiska zaplanowano środki w wysokości kwocie prawie 11,5 mln zł. Obejmują one: działalność parków krajobrazowych, opracowanie programu ochrony środowiska przed hałasem, a także przeprowadzenie kolejnej edycji konkursu „Niebiesko-zielone Granty dla Warmii i Mazur”.

Na zadania z zakresu bezpieczeństwa publicznego i ochrony przeciwpożarowej zaplanowano środki w kwocie ponad 2 mln zł, z czego 1,95 mln zł zostanie przeznaczone na dotacje dla OSP, Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, ratownictwa wodnego.

W budżecie zaplanowano środki na realizację zadań zleconych z zakresu administracji rządowej w wysokości ponad 78 mln zł, w tym m.in.: krajowe pasażerskie przewozy autobusowe, staże i specjalizacje medyczne, działalność ośrodków adopcyjnych, dokształcanie i doskonalenie zawodowe nauczycieli czy programy ochrony powietrza.

Ponadto budżet roku 2024 obejmuje środki na realizację kolejnych edycji konkursów: Łączy nas turystyka, Małe Granty Sołeckie Marszałka, Aktywna Wieś Warmii, Mazur i Powiśla, Granty Marszałka dla Kół Gospodyń Wiejskich, a także środki na stypendia i nagrody dla wybitnych naukowców, studentów, artystów i sportowców z regionu. Na ten cel przeznaczono 2,7 mln zł.

Proponowany budżet zakłada nadwyżkę w wysokości 19,7 mln zł, która zostanie przeznaczona na spłatę wcześniej zaciągniętych kredytów. W projekcie budżetu przewidziano również nadwyżkę operacyjną w wysokości blisko 303 mln zł, a tym samym budżet spełnia jeden z podstawowych warunków wynikających z ustawy o finansach publicznych. Nadwyżka ta świadczy o możliwości finansowania zadań inwestycyjnych.

Zadłużenie na koniec 2024 roku zaplanowano na poziomie 240 mln 987 tys. zł. Będzie ono niższe niż projektowane zadłużenie na koniec 2023 roku o 46 mln 345 tys. zł. – Ten budżet zapewnia realizację wszystkich zadań statutowych samorządu województwa oraz zadań inwestycyjnych wynikających z wieloletniej prognozy finansowej. W budżecie przewidziano również środki na realizację nowych inwestycji oraz na wkład własny samorządu województwa do zadań realizowanych w ramach perspektywy finansowej na lata 2021-2027 – podsumowuje marszałek Kuchciński.

Wojewódzcy radni podczas grudniowej sesji przyjęli także m.in. stanowisko w sprawie ustanowienia roku 2024 Rokiem Immanuela Kanta na Warmii i Mazurach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze posty

Tyrowo przerwało zwycięską passę Miłakowa, Iskra rozgromiła Pogrom

PIŁKA NOŻNA. Piłkarze naszych drużyn strzelali aż miło na boiskach klasy A i B. Na Estadio Toronto zawodnicy LKS Tyrowo przerwali zwycięską passę MKS Miłakowo. W klasie B aż czternaście goli strzeliła Iskra Smykówko.

Wrócił “Nowik” i dał Sokołowi zwycięstwo, Huragan strzelił cztery gole i przegrał

PIŁKA NOŻNA. Kormoran ambitnie walczy o utrzymanie i w 26. kolejce okręgówki pokonał Drwęcę. O jedną bramkę lepszy od Ossy na własnym stadionie był Sokół. Jeden gol mniej z dziewięciu strzelonych w Rudzienicach przyniósł porażkę Huraganowi.

Ostródzcy strażacy są cenieni w regionie, spotkali się na Dniu Strażaka

OSTRÓDA. W ostatnich latach jest popyt na dowódców z KP PSP Ostróda. Świadczy to o dobrej robocie jaką na co dzień wykonują ostródzcy strażacy. Na placu przed Starostwem Powiatowym w Ostródzie w niedzielę świętowano Dzień Strażaka.

Ostródzianie wysoko przegrali pierwszy mecz barażowy o LOTTO Superligę

TENIS STOŁOWY. Już w pierwszym spotkaniu barażu o awans do LOTTO Superligi zespół Energi-Morliny Ostróda stracił na to szansę. Ostródzianie wysoko przegrali u siebie z Villa Verde KS Olesno.
- Reklama -Portal Informacyjny | Ostróda i okolice - Reklama

Kolorowy peleton w pełnym słońcu “zakręcił” na najwyższą górę Warmii i Mazur

GMINA OSTRÓDA. Miło było popatrzeć jak na długości kilku kilometrów rozciągał się wielki kolorowy wąż kolarski. Było to na drodze z Kajkowa do Wysokiej Wsi. Blisko 600 rowerzystów pojechało w 23. Rodzinnym Rajdzie Rowerowym Dylewska Góra.

Dzieci z miasta i gminy Ostróda rozpoczęły 34. Ostródzkie Biegi Uliczne [FOTO]

BIEGI. Na stadionie lekkoatletyczny przy ul. Wyszyńskiego rozpoczął się dwudniowy festiwali biegania 34. Ostródzkie Biegi Uliczne. W pierwszej części ostródzkiego biegania na tartanie rywalizowali uczniowie szkół podstawowych.

Musisz przeczytać

Tyrowo przerwało zwycięską passę Miłakowa, Iskra rozgromiła Pogrom

PIŁKA NOŻNA. Piłkarze naszych drużyn strzelali aż miło na boiskach klasy A i B. Na Estadio Toronto zawodnicy LKS Tyrowo przerwali zwycięską passę MKS Miłakowo. W klasie B aż czternaście goli strzeliła Iskra Smykówko.

Wrócił “Nowik” i dał Sokołowi zwycięstwo, Huragan strzelił cztery gole i przegrał

PIŁKA NOŻNA. Kormoran ambitnie walczy o utrzymanie i w 26. kolejce okręgówki pokonał Drwęcę. O jedną bramkę lepszy od Ossy na własnym stadionie był Sokół. Jeden gol mniej z dziewięciu strzelonych w Rudzienicach przyniósł porażkę Huraganowi.
- Reklama -

Może Ci się spodobaćPOWIĄZANE
Polecane dla Ciebie