RegionPrzedwojenna lampa ponownie oświetli teren przy ostródzkim szpitalu

Przedwojenna lampa ponownie oświetli teren przy ostródzkim szpitalu

-

- Reklama -

OSTRÓDA. Prawdopodobnie z końca lat 20. XX wieku pochodzi jedna z lamp, która zachowała się przy ostródzkim szpitalu. Po długiej renowacji lampa wróciła na szpitalne podwórko, które będzie oświetlać.

Historyczna lampa spod ostródzkiego szpitala znalazła nową lokalizację i design / Fot. Archiwum

Jeszcze przed rozpoczęciem budowy Centralnej Izby Przyjęć i oddziału ortopedycznego z krajobrazu szpitalnego zniknęła zabytkowa lampa oświetleniowa. Przez lata stała na ul. Jagiełły przy wjeździe na teren szpitalny między główną bryłą szpitala a siedzibą Oddziału Zakaźnego. Słup ostał się jako jedyny z przedwojennej infrastruktury oświetleniowej Ostródy.

Wcześniej lampa stała w tym miejscu / Fot. Marcin Tchórz

Według niepotwierdzonych informacji były bodajże dwie próby zdemontowania słupa i kradzieży, ale sprawcy zostali przepłoszeni na gorącym uczynku. Słup może pochodzić z końcówki lat 20. ubiegłego stulecia, choć na pierwszych zdjęciach szpitala, zaraz po jego otwarciu, nie widać wokół placówki żadnych słupów.

– Szpital zbudowano w latach 1935-38, posiadał 400 łóżek, wyszukałem jedno zdjęcie z tamtego czasu z frontem szpitalnym, na którym lamp nie widać – informuje dr Wiesław Skrobot, regionalista, koordynator Pracowni Aktywności Obywatelskiej i Dokumentacji Dziedzictwa w Ostródzie. – Okolica, gdzie zbudowano szpital, w latach 30. XX wieku to było puste przedmieście, zatem trudno przypuszczać, że wcześniej było tam oświetlenie uliczne. Biorąc to wszystko pod uwagę można założyć, że lampa pochodząca z lat 20. XX wieku została postawiona przy Hindenburgstrasse w końcówce lat 30. XX wieku, już po zbudowaniu szpitala. Nie ulega jednak wątpliwości, że lampa ma charakter zabytkowy i powinna być zachowana.

Na zdjęciach tuż po wybudowaniu szpitala nie było jeszcze słupów oświetleniowych / Fot. Archiwum

I dyrekcja ostródzkiego szpitala zachowała zabytkową lampę oświetleniową. Po kilkumiesięcznej renowacji wróciła ona na teren szpitala tylko została zamontowana w innej lokalizacji.

– Wreszcie powróciła na teren szpitala historyczna lampa. Możemy ją obejrzeć w pełnej krasie. Wygląda bardzo ładnie z nowym, stylowym kloszem – mówi Jacek Dudzin, prezes Szpitala w Ostródzie S.A. – Posadowiliśmy ją w innym, bezpiecznym miejscu od wschodniej strony szpitala. Idealnie nawiązuje do nowych lamp parkowych zamontowanych podczas wykonywania parkingów. Lampa była w bardzo złym stanie. Wymagała wzmocnienia konstrukcji, nowego okablowania. Rewitalizację przeprowadziła ostródzka firma CEZAR, która wykonywała parkingi wokół szpitala.

Zrewitalizowana lampa ma już nowy klosz / Fot. Archiwum

1 KOMENTARZ

  1. Z całym szacunkiem dla troski o stan lampy: to nie była rewitalizacja, to była rewaloryzacja, odnowienie lampy. Rewitalizacja to skomplikowany, wielowątkowy i długotrwały proces zmiany społecznej, a nie techniczna czynność czy też remont 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze posty

Tyrowo przerwało zwycięską passę Miłakowa, Iskra rozgromiła Pogrom

PIŁKA NOŻNA. Piłkarze naszych drużyn strzelali aż miło na boiskach klasy A i B. Na Estadio Toronto zawodnicy LKS Tyrowo przerwali zwycięską passę MKS Miłakowo. W klasie B aż czternaście goli strzeliła Iskra Smykówko.

Wrócił “Nowik” i dał Sokołowi zwycięstwo, Huragan strzelił cztery gole i przegrał

PIŁKA NOŻNA. Kormoran ambitnie walczy o utrzymanie i w 26. kolejce okręgówki pokonał Drwęcę. O jedną bramkę lepszy od Ossy na własnym stadionie był Sokół. Jeden gol mniej z dziewięciu strzelonych w Rudzienicach przyniósł porażkę Huraganowi.

Ostródzcy strażacy są cenieni w regionie, spotkali się na Dniu Strażaka

OSTRÓDA. W ostatnich latach jest popyt na dowódców z KP PSP Ostróda. Świadczy to o dobrej robocie jaką na co dzień wykonują ostródzcy strażacy. Na placu przed Starostwem Powiatowym w Ostródzie w niedzielę świętowano Dzień Strażaka.

Ostródzianie wysoko przegrali pierwszy mecz barażowy o LOTTO Superligę

TENIS STOŁOWY. Już w pierwszym spotkaniu barażu o awans do LOTTO Superligi zespół Energi-Morliny Ostróda stracił na to szansę. Ostródzianie wysoko przegrali u siebie z Villa Verde KS Olesno.
- Reklama -Portal Informacyjny | Ostróda i okolice - Reklama

Kolorowy peleton w pełnym słońcu “zakręcił” na najwyższą górę Warmii i Mazur

GMINA OSTRÓDA. Miło było popatrzeć jak na długości kilku kilometrów rozciągał się wielki kolorowy wąż kolarski. Było to na drodze z Kajkowa do Wysokiej Wsi. Blisko 600 rowerzystów pojechało w 23. Rodzinnym Rajdzie Rowerowym Dylewska Góra.

Dzieci z miasta i gminy Ostróda rozpoczęły 34. Ostródzkie Biegi Uliczne [FOTO]

BIEGI. Na stadionie lekkoatletyczny przy ul. Wyszyńskiego rozpoczął się dwudniowy festiwali biegania 34. Ostródzkie Biegi Uliczne. W pierwszej części ostródzkiego biegania na tartanie rywalizowali uczniowie szkół podstawowych.

Musisz przeczytać

Tyrowo przerwało zwycięską passę Miłakowa, Iskra rozgromiła Pogrom

PIŁKA NOŻNA. Piłkarze naszych drużyn strzelali aż miło na boiskach klasy A i B. Na Estadio Toronto zawodnicy LKS Tyrowo przerwali zwycięską passę MKS Miłakowo. W klasie B aż czternaście goli strzeliła Iskra Smykówko.

Wrócił “Nowik” i dał Sokołowi zwycięstwo, Huragan strzelił cztery gole i przegrał

PIŁKA NOŻNA. Kormoran ambitnie walczy o utrzymanie i w 26. kolejce okręgówki pokonał Drwęcę. O jedną bramkę lepszy od Ossy na własnym stadionie był Sokół. Jeden gol mniej z dziewięciu strzelonych w Rudzienicach przyniósł porażkę Huraganowi.
- Reklama -

Może Ci się spodobaćPOWIĄZANE
Polecane dla Ciebie